Irina Begu si Monica Niculescu s-au calificat in finala turneului de la Wuhan

Vineri, 02 Octombrie 2015, ora 09:11
18406 citiri

Irina Begu si Monica Niculescu s-au calificat in finala probei de dublu a turneului WTA de la Wuhan, China, dupa ce le-au invins pe jucatoarele din Cehia Andrea Hlavackova si Lucie Hradecka, scor 6-4, 1-6, 10-8.

Romancele au avut un prim set foarte bun, in care s-au completat foarte bine si au reusit sa conduca cu 5-2, dupa un break in game-ul al saselea. Si-au pierdut insa serviciul la 5-3, dar au revenit imediat cu un re-break pentru a castiga un set pe care l-au dominat.

Partea a doua a inceput la fel de bine, insa sportivele noastre au cazut inexplicabil apoi si au pierdut sase game-uri consecutive, inclusiv trei pe serviciul lor, iar cehoaicele au castigat cu un nesperat 6-1 setul al doilea.

Ajunse in super tie-break, romancele au fost conduse constant in primele 10 puncte, insa au revenit senzational si au reusit 5 puncte consecutive. Au ratat apoi doua mingi de meci, nu insa si pe cea de-a treia, reusind sa-si adjudece super tie-break-ul cu 10-8 si sa se califice astfel in finala turneului de la Wuhan.

A fost un meci foarte bun facut de romance, care se simt excelent in aceasta formula. Fara a fi favorite, acestea au reusit sa se califice in finala pe care o vor disputa contra invingatoarelor din partida dintre principalele favorite ale competitiei, Martina Hingis (locul 2 mondial) si Sania Mirza (locul 1) si perechea din Taiwan Hao-Ching Chan/ Yung Jan Chan, meci ce va incepe dupa ora 15:00.

Begu/Niculescu - Hlavackova/ Hradecka 6-4, 1-6, 10-8

Desfasurarea intalnirii:

09:11 - Game, set, meci si calificare in finala de dublu de la Wuhan pentru romance!

09:08 - Inca doua puncte pentru sportivele noastre, care conduc cu 8-6.

09:06 - Romancele au reusit sa recupereze diferenta de doua puncte si au egalat la 6.

09:03 - Cehoaicele se distanteaza la 5-3.

09:02 - Dupa primele sase puncte, scorul este in continuare egal.

09:01 - Cele doua echipe merg umar la umar, scorul este 2-2.

08:59 - Scorul este egal, 1-1, dupa primele doua puncte.

08:58 - A inceput super tie-break-ul, cu romancele la serviciu.

08:55 - Al saselea punct consecutiv al cehoaicelor, care castiga astfel setul al doilea.

08:51 - Jucatoarele din Cehia fac 5-1 si sunt aproape de castigarea setului.

08:46 - Break alb al cehoaicelor, care sunt pe val si par ca nu au probleme in acest set.

08:43 - Nou game al jucatoarelor din Cehia, care se distanteaza.

08:38 - Break reusit de adversarele romancelor, care conduc pentru prima oara in acest meci.

08:34 - Tenismenele din Cehia egaleaza.

08:30 - Debut excelent de set pentru romance, care conduc cu 1-0.

08:27 - A inceput setul al doilea.

08:25 - Re-break reusit de jucatoarele noastre, care castiga primul set!

08:20 - Romancele rateaza sansa de a inchide setul, iar jucatoarele din Cehia fac break.

08:16 - Cehoaicele nu cedeaza si reduc din diferenta, iar Irina Begu serveste pentru castigarea setului.

08:11 - Begu si Niculescu isi fructifica serviciul si sunt la un singur game de castigarea primului set.

08:07 - Break al romancelor, care se distanteaza la 4-2.

08:01 - Begu si Niculescu revin de la 0-30 si reusesc sa castige game-ul.

07:56 - Nou game pentru cehoaice, 2-2.

07:51 - Joc bun al romancelor, care revin in avantaj.

07:48 - Jucatoarele din Cehia isi castiga serviciul si egaleaza.

07:44 - Inceput bun al romancelor, care conduc cu 1-0.

07:40 - A inceput meciul! Serveste Irina Begu.

07:37 - Jucatoarele au intrat pe teren si fac incalzirea.

INFO: Aceasta este a doua intalnire intre perechea din Romania si cea din Cehia. Prima a avut loc in luna octombrie 2012, in finala turneului din Luxemburg, castigata de adversarele romancelor cu 6-3, 6-4.

Avancronica Wuhan: Programul meciurilor de vineri. Iata cand joaca Begu si Niculescu in semifinale

INFO: Cele doua romance au ajuns in semifinale dupa ce adversarele lor din sferturile de finala, spaniolele Garbine Muguruza si Carla Suarez Navarro, favorite 7, au abandonat inaintea disputarii partidei programata joi.

Irina Begu si Monica Niculescu, in semifinale la Wuhan

INFO: Irina Begu se afla pe locul 52 in clasamentul WTA la dublu, in timp ce Monica Niculescu se situeaza sase pozitii mai jos. Cea mai buna performanta a romancelor intr-un turneu de Grand Slam este sfertul de finala de la Australian Open, din 2012, cand au fost invinse de perechea din Rusia Svetlana Kuznetsova - Vera Zvonareva, care au castigat in cele din urma turneul.

INFO: Adversarele lor ocupa urmatoarele pozitii in clasamentu WTA de dublu: Andrea Hlavackova - locul 14, Lucie Hradecka - locul 23.

Tenisul romanesc se pregateste de o performanta uriasa: Un rezultat mare la turneele de Grand Slam

INFO: In cealalta finala, principalele favorite ale competitiei, Martina Hingis (locul 2 mondial) si Sania Mirza (locul 1), vor evolua impotriva unei perechi din Taiwan.

Ludovic Orban, ales președintele Forţa Dreptei. "Adevăraţii liberali sunt în acest partid"
Ludovic Orban a fost ales, sâmbătă, 20 aprilie, preşedintele partidului Forţa Dreptei la primul Congres al formaţiunii, adunare la care au participat, la Palatul Parlamentului, peste 1.200 de...
Ciolacu a făcut marele anunț. Ce se întâmplă cu candidatul alianţei PSD - PNL la Primăria Capitalei începând de luni
Medicul Cătălin Cîrstoiu este, în acest moment, candidatul alianţei PSD+PNL la Primăria Capitalei, a declarat sămbătă, 20 aprilie, preşedintele PSD, Marcel Ciolacu. Luni, 22 aprilie,...
#Begu Niculescu finala Wuhan, #Begu Niculescu semifinale Wuhan, #Begu Niculescu meci Wuhan, #Begu Niculescu meci dublu, #Live Begu Niculescu, #direct Begu Niculescu , #stiri Irina Begu