Irina Begu, dezlănțuită la Tenerife. Răsturnare de scor fantastică într-un meci întins pe două zile. Cu cine va juca în sferturi VIDEO

Joi, 21 Octombrie 2021, ora 17:45
13740 citiri
Irina Begu

Tenismena Irina Begu (56 WTA) a avut parte de un meci uluitor în turul al doilea al turneului de la Tenerife, câștigat în fața Donnei Vekic din Croația, cu 4-6, 6-2, 7-6 (4).

Meciul româncei împotriva croatei Donna Vekic (101 WTA) a fost întrerupt miercuri din cauza întunericului la scorul 4-6, 1-1, în favoarea adversarei care era la serviciu. Irina Begu a protestat vehement împotriva întreruperii meciului, care a continuat joi.

La reluare, Irina Begu a câștigat patru ghemuri la rând, s-a distanțat la 5-1 în setul doi, pe care l-a câștigat în cele din urmă cu 6-2.

În setul decisiv, românca a condus cu 2-0, Vekic a revenit și a avut 4-3, pentru ca Begu să servească pentru meci la 5-4, avantaj pe care l-a irosit, croata egalând (5-5).

Meciul a intrat în tie-break decisiv, pe care Irina Begu l-a câștigat cu 7-4.

În sferturi, românca o va întâlni pe sportiva americană Ann Li, numărul 60 mondial.

Begu şi-a asigurat un premiu de 5.800 de dolari şi 60 de puncte.

Meci suspendat în campionatul Italiei, după ce un jucător s-a prăbușit pe teren
Meciul dintre echipele italiene Udinese şi AS Roma, disputat duminică la Udine, în etapa a 32-a din Serie A, a fost întrerupt în minutul 72, după ce Evan Ndicka, jucătorul Romei, s-a...
Se inaugurează o nouă sală de sport în România. Ce meci a fost programat în deschidere
Noua sală polivalentă din Turda va fi inaugurată la nivel sportiv, duminică, atunci când este programată disputa din Liga Naţională de handbal masculin dintre Potaissa şi campioana Dinamo...