Irina Begu, eliminata in optimi la Roma

Vineri, 15 Mai 2015, ora 01:29
43876 citiri

Irina Begu a fost eliminata in optimile de finala ale turneului WTA de la Roma.

Sportiva noastra a pierdut dramatic, in trei seturi, partida cu Victoria Azarenka. Fosta lidera a clasamentului WTA s-a impus cu scorul de 6-4, 5-7, 6-1.

Cea de-a treia romanca ajunsa in aceasta faza a competitiei a intrat si ultima in concurs, meciul ei cu Azarenka fiind ultimul al zilei de pe arena centrala din capitala Italiei.

Din pacate, Irina a inceput slab partida, pierzandu-si serviciul si "alergand" tot timpul dupa adversara sa.

N-a reusit acest lucru in primul set, insa a facut-o in cel de-al doilea, atunci cand a avut o revenire fantastica, a castigat patru game-uri consecutive si a trimis partida in "decisiv".

Chiar daca a inceput setul al treilea cu un game castigat pe propriul serviciu, Begu nu a reusit sa mentina ritmul si a sfarsit prin a fi eliminata de fosta lidera WTA.

Azarenka si-a asigurat astfel calificarea in sferturi, acolo unde o va intalni pe Maria Sharapova.

Partida dintre Irina Begu si Victoria Azarenka a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Irina Begu - Victoria Azarenka 4-6/ 7-5/ 1-6

Setul III

01:29 - Game, set si meci Victoria Azarenka!

01:16 - Azarenka face al doilea break si se pare ca meciul este jucat.

01:12 - Se joaca de doua ore deja.

01:06 - "Minunea" nu a durat mult pentru ca Vika a facut din nou breakul.

01:00 - De aceasta data, Irina incepe bine setul si isi face serviciul. Cinci game-uri consecutive castigate de romanca!

Setul II

00:55 - Extraordinar! Begu face breakul si castiga setul al doilea! Vom avea "decisiv"!

00:48 - Game la zero pentru Irina, iar Azarenka va servi pentru a ramane in acest set secund.

00:46 - Break Irina Begu! Egaleaza la cinci si spera in continuare!

00:41 - Isi pastreaza serviciul Begu, insa Azarenka va servi pentru meci. Adrian Cruciat este solicitat din nou pentru sfaturi de catre Irina.

00:38 - Incearca Irina sa castige pe serviciul adversarei, insa nu reuseste si intra in criza de timp.

00:29 - Begu are sansa breakului, dar nu reuseste sa profite de ea si Vika se distanteaza la 4-2.

00:19 - Isi face Irina serviciul de aceasta data, insa ramane in spatele adversarei.

00:10 - Nu reuseste sa isi pastreze serviciul Irina si ii permite adversarei sa preia din nou conducerea.

00:06 - Replica imediata a Irinei, cu un rebreak de exceptie. Scorul este din nou egal.

00:02 - Azarenka incepe excelent si setul al doilea, cu un break.

Setul I

23:56 - Begu incepe bine game-ul, insa Vika revine si isi adjudeca primul set cu 6-4.

23:51 - Irina il cheama pe antrenorul Adrian Cruciat. Acesta ii spune ca trebuie sa fie mai agresiva, sa intre mai mult in teren si sa dea intotdeauna 100%, pentru ca Azarenka face diferenta atunci cand Irina joaca la un nivel mai scazut.

23:43 - Preseaza Azarenka si face al doilea break.

23:39 - Irina reuseste breakul! Excelent a jucat in acest game!

23:34 - De aceasta data se descurca mai bine Irina pe propriul serviciu, insa are un break de recuperat.

23:27 - Isi face serviciul Irina, dar cu mari emotii.

23:16 - Din pacate, Begu isi pierde serviciul in primul game.

23:12 - Incepe partida! Irina serveste prima!

23:09 - In tribune se afla si Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep si actualul tehnician al Vikai Azarenka.

23:02 - Ne pregatim de meci! Au intrat in arena cele doua jucatoare, in scurt timp vor incepe incalzirea.

23:00 - Celebrul actor american Owen Wilson a asistat la meciul dintre Djokovici si Belluci. El a parasit insa arena centrala inainte de meciul Irinei.

22:44 - Djokovici castiga decisivul cu scorul de 6-3 si meciul se incheie. O asteptam pe Irina!

22:14 - Djokovici si Belluci au intrat in setul decisiv.

22:00 - Pe arena centrala de la Roma inca se joaca meciul dintre Djokovici si Belluci. Sarbul este aproape de victorie, urmand ca apoi pe teren sa isi faca aparitia Vika si Irina.

INFO: Begu si Azarenka s-au intalnit de patru ori pana acum, Vika impunandu-se de fiecare data. Partidele dintre cele doua au avut insa loc in 2011 si 2012, atunci cand sportiva din Belarus se afla intr-o forma mult mai buna decat in prezent.

INFO: Begu ocupa in prezent locul 31 in clasamentul WTA, in timp ce Azarenka se afla pe pozitia a 29-a.

INFO: Invingatoarea acestei partide va evolua in sferturi impotriva Mariei Sharapova.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Irina Begu Roma 2015, #Irina Begu Azarenka Roma, #Begu Azarenka Roma LIVE , #WTA