Irina Begu se califica in sferturi la Madrid dupa un meci maraton

Miercuri, 04 Mai 2016, ora 15:49
63957 citiri

Irina Begu a revenit superb si a obtinut calificarea in sferturile de finala de la Madrid pentru al doilea an consecutiv.

Sportiva noastra a trecut de Christina McHale (locul 59 WTA), scor 6-7 (6), 6-4, 6-4, la capatul unui meci ce a durat mai bine de doua ore si jumatate.

Primul set a avut un echilibru perfect, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana la tie-break. Aici, Irina a avut o minge de set, insa nu a reusit sa o fructifice, iar McHale a luat primul set in 57 de minute.

Premiu substantial pentru Irina Begu - cati bani a castigat la turneul lui Tiriac

Irina a inceput cu stangul setul secund, pierzandu-si serviciul, dar a dat o replica pe masura aproape imediat si a trimis meciul in decisiv cu ajutorul a doua break-uri.

In decisiv, sportiva noastra a fost mereu la carma jocului si a reusit sa obtina calificarea in sferturile de finala.

Irina o va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre Simona Halep si Timea Bacsinszky.

Totodata, Irina a reusit sa-si egaleaze performanta de anul trecut, cand a ajuns in sferturile de finala de la Madrid.

Irina Begu - Christina McHale 6-7 (6), 6-4, 6-4

15:50 - Final de meci! Irina Begu se califica in sferturile de finala! In cateva momente incepe si meciul Simonei Halep, ramaneti cu noi pentru o seara plina de tenis LIVE de la Madrid

15:49 - Doua mingi de meci pentru Irina.

15:46 - McHale serveste bine si ramane in meci. Irina va servi acum pentru calificarea in sferturi.

15:43 - Irina isi face serviciul si are 5-3!

15:38 - Irina face rebreak-ul si revine in avantaj, 4-3!

15:37 - Trei mingi de rebreak pentru Irina!

15:34 - Break pentru McHale, care reuseste sa egaleze la trei.

15:30 - McHale isi face serviciul fara emotii si scorul devine 2-3.

15:25 - Irina salveaza doua mingi de rebreak si se distanteaza la 3-1.

15:17 - Irina face break si conduce cu 2-1 in decisiv!

15:13 - Irina salveaza o minge de break si egaleaza la unu.

Surpriza de proportii la Madrid - ce tenismena de top a fost eliminata

15:08 - McHale incepe setul decisiv cu un game alb pe propriul serviciu.

14:58 - Begu reuseste sa se impuna in setul al doilea si trimite meciul in decisiv!

14:43 - Break Begu! Irina are sansa de a se distanta in acest set secund!

14:22 - Vine din nou replica rapida a Irinei, rebreak si sansa de a egala.

14:18 - Break pentru McHale si Irina pare ca a cedat putin din punct de vedere mental.

14:08 - Din pacate, Irina pierde tie-break-ul si primul set.

13:54 - Primul set se va decide la tie-break.

13:35 - Irina apeleaza la antrenorul sau pentru cateva sfaturi in acest moment important al primului set.

13:18 - Revine Irina foarte bine, rebreak rapid!

13:14 - McHale incepe foarte bine, cu un break.

13:12 - Incepe meciul! Irina este prima care serveste!

13:02 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren si efectueaza incalzirea. Foarte putini spectatori sunt in tribune, de unde nu lipseste insa tricolorul romanesc.

INFO: Este a doua intalnire directa dintre cele doua sportive in circuitul feminin, prima avand loc tocmai in 2008 si fiind adjudecata de McHale.

INFO: Daca Irina ocupa in prezent locul 34 in clasamentul WTA, adversara ei este a 59-a jucatoare a planetei.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Irina Begu Madrid, #Irina Begu tenis rezultate, #Begu McHale Madrid 2016 , #WTA