Irina Begu, infrangere dureroasa in semifinale la Rio Open

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Sambata, 21 Februarie 2015, ora 20:12

Irina Begu a suferit o infrangere dureroasa, la propriu, in semifinalele turneului WTA de la Rio, Brazilia.

Ea a cedat dispita cu Anna Karolina Schmiedlova in trei seturi, scor 3-6, 6-4, 2-6.

Pe o caldura infernala, Irina a acuzat probleme medicale inca de la inceput, insa a rezistat pe teren pana la finalul primului set, dupa care a solicitat o pauza de vestiar.

In debutul setului secund a mai mers de doua ori la cabine, ea avand dureri mari in zona spatelui.

Chiar si asa, a reusit sa castige setul secund, iar inainte de decisiv organizatorii le-au acordat jucatoarelor o pauza de 10 minute din cauza caniculei.

Ca si cum aceste probleme nu erau suficiente, in debutul primului set, intr-un moment de echilibru, Irina s-a confruntat cu o hemoragie nazala, avand inca o data nevoie de asistenta medicala.

A fost momentul in care romanca a cedat, iar Schmiedlova a zburdat spre finala.

Pentru parcursul de la Rio Open, Irina Begu va primi 110 puncte in clasamentul WTA si 11.300 de dolari.

Irina Begu - Anna Karolina Schmiedlova 3-6/ 6-4/ 2-6

20:10 - Begu este la pamant din cauza problemelor de sanatate si cedeaza "decisivul".

INFO: Irina a acuzat de mai multe ori probleme medicale, avand nevoie de interventia medicului.

INFO: Partida a fost intrerupta in mai multe randuri din cauza caniculei.

19:10 - Irina isi revine fantastic, castiga setul secund si trimite meciul in "decisiv"!

18:05 - Din pacate, Irina pierde destul de clar primul set.

17:15 - Incepe partida Irinei!

INFO: Irina Begu s-a calificat in semifinale dupa ce a trecut in sferturi de israelianca Julia Glushko, scor 6-1, 6-2.

Performanta spectaculoasa reusita de Irina Begu

INFO: Cele doua sportive s-au mai intalnit de doua ori pana acum, impartindu-si victoriile. In ultima disputa, de anul trecut de la Bogota, Irina s-a impus in doua seturi.

INFO: Irina Begu ocupa in prezent locul 34 in clasamentul WTA, in timp ce Schmiedlova este a 75-a jucatoare a lumii.