Irina Begu, meci uluitor în SUA! Ce a făcut românca la turneul american

Vineri, 27 August 2021, ora 23:28
49393 citiri

Jucătoarea Irina Begu, locul 74 WTA, s-a calificat, vineri, în finala turneului de categorie WTA 250 de la Cleveland.

Begu a trecut în semifinale de poloneza Magda Linette, locul 51 WTA şi cap de serie 6, scor 7-6 (5), 6-2, după o oră şi 45 de minute.

Premiul pentru calificarea în finală este de 16.398 de dolari şi 180 puncte.

În finală, Irina Begu se va duela cu câştigătoarea partidei dintre spaniola Sara Sorribes Tormo (43 WTA) şi estona Anett Kontaveit (30 WTA).

Begu s-a calificat în prima finală după 4 ani. Ea a obţinut în iulie 2017 titlul la BRD Bucharest Open. Pentru româncă, este a opta finală a carierei.

viewscnt

Jucătoarea Irina Begu, locul 56 WTA, a ratat, vineri, calificare în semifinalele turneului de categorie WTA 250 Tenerife Open Begu a fost învinsă de sportiva americană Ann Li, numărul 60...
Simona Halep și Irina Begu joacă pentru semifinale! La ce ore încep meciurile de la Moscova și Tenerife
Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 8, va evolua vineri în sferturile de finală ale turneului de la Moscova, confruntarea româncei cu sportiva elenă Maria Sakkari urmând să...