Arrivederci! De ce tinerii italieni pleacă în masă din țară

Luni, 09 Decembrie 2024, ora 22:34
5228 citiri
Arrivederci! De ce tinerii italieni pleacă în masă din țară
Tinerii italieni, nemulțumiți de oportunitățile din țară/ FOTO:italymedicalschools.com

Billie Fusto nu urmărește un salariu imens, ci își dorește să devină arhivist și visează doar la „o viață liniștită” în Italia, acasă, în sudul țării. Însă, la 24 de ani, ca mulți dintre tinerii italieni, se vede nevoit să plece din cauza unei realități economice care nu-i mai garantează un viitor, scrie AFP.

În ultimii zece ani, peste un milion de italieni au plecat din țară, iar o treime dintre aceștia au vârste cuprinse între 25 și 34 de ani. Conform datelor oficiale, tinerii pleacă din cauza salariilor mici și a lipsei de recunoaștere a abilităților lor, iar numărul celor care decid să emigreze după finalizarea studiilor este în continuă creștere.

„Nu sunt în căutarea unei averi... sau a unor responsabilități mari,” spune Fusto, originar din Calabria, și actualmente student la master în Roma. „Vreau doar o viață liniștită, în care să nu mă îngrijorez dacă am 15 euro pentru a merge la cumpărături. Iar în Italia, asta nu este garantat.”

În timp ce migrarea tinerilor a devenit o problemă tot mai apăsătoare, pentru fiecare tânăr străin care se stabilește în Italia, aproape nouă tineri italieni părăsesc țara, arată un raport al Fundației pentru Nord-Estul Italiei. Acesta subliniază faptul că Italia nu a făcut suficient pentru a opri această „hemoragie” a forței de muncă tinere, o realitate ignorată de mulți lideri politici.

Salarii mici și condiții de muncă precare

Plecările nu vin doar din sudul Italiei, unde condițiile economice sunt mai dificile. Multe dintre persoanele care emigrează aleg să se stabilească în regiunile mai dezvoltate din nord, iar ponderea celor cu studii superioare a crescut semnificativ în ultimele două decenii. Însă nici în nordul industrializat, salariile nu sunt mai atractive.

Italia se află pe lista țărilor OECD unde salariile reale au scăzut comparativ cu 2019, iar rata șomajului în rândul tinerilor este mult mai mare decât media europeană, atingând 17,7%, comparativ cu 15,2% în restul UE. Locurile de muncă din Italia sunt văzute ca fiind lipsite de meritocrație, iar salariile nu sunt adaptate în funcție de nivelul de educație.

Elena Picardi, o tânără de 24 de ani, s-a întors în Roma după ce a studiat științe politice în Franța. Însă speranțele ei de a găsi un loc de muncă în Italia s-au năruit rapid. „De multe ori, când vine vorba de ofertele italiene, fie salariul nu este specificat, fie este semnificativ mai mic decât în alte țări europene pentru aceeași poziție,” a spus Elena. „De ce să-mi sacrific viitorul când profilul meu este mult mai apreciat în afaceri?”

Un pericol demografic real pentru Italia

Acest exod al tinerilor este, însă, cu mult mai grav decât o simplă migrație economică. Părăsirea țării de către tinerii talentați are un impact devastator asupra economiei Italiei. Conform unui raport al Fundației pentru Nord-Estul Italiei, costurile acestei „evaporări” a creierelor s-a ridicat la aproximativ 134 de miliarde de euro între 2011 și 2023.

Mai alarmant este faptul că Italia se confruntă cu o problemă demografică gravă. Rata nașterilor este scăzută, iar populația îmbătrânește rapid. Potrivit Institutului Național de Statistică, raportul între persoanele aflate în câmpul muncii și cele care nu lucrează va ajunge în 2050 la 1 la 1, față de 3 la 2 în prezent.

În încercarea de a opri acest trend, Italia a implementat stimulente fiscale pentru lucrătorii italieni cu înaltă calificare care trăiesc în străinătate și care aleg să se întoarcă acasă. Reduceri fiscale considerabile sunt oferite chiar și celor care revin cu copii.

Italia își riscă viitorul

Fenomenul plecării tinerelor talente din Italia este un semnal clar că țara trebuie să își reconsidere politicile economice și sociale. Fără o reformă reală a pieței muncii, în care să fie mai apreciate studiile și abilitățile tinerilor, Italia riscă să își piardă viitorul economic și demografic. Tinerii nu vor mai aștepta mult timp în fața unui sistem care nu le oferă șanse și oportunități reale.

Româncă ucisă în Italia de bărbatul pe care îl îngrijea. Bătrânul s-a sinucis după ce a împușcat-o VIDEO
Româncă ucisă în Italia de bărbatul pe care îl îngrijea. Bătrânul s-a sinucis după ce a împușcat-o VIDEO
O româncă de 57 de ani a fost ucisă în Italia de bătrânul pe care îl îngrijea și cu care avea și o relație amoroasă. Femeia a fost împușcată atunci când a decis să-l părăsească...
Datoria publică a Italiei a depășit 3.000 de miliarde euro, de opt ori PIB-ul României. Economia acestei țări este esențială pentru supraviețuirea zonei euro
Datoria publică a Italiei a depășit 3.000 de miliarde euro, de opt ori PIB-ul României. Economia acestei țări este esențială pentru supraviețuirea zonei euro
Datoria publică a Italiei a continuat să crească în luna noiembrie a anului trecut, când a trecut de 3.000 de miliarde euro și a stabilit un nou maxim istoric, a anunțat miercuri Banca...
#Italia, #exod, #tineri, #conditii de viata, #oportunitati , #Italia
  1. Român în stare gravă după ce a fost înjunghiat în Egipt. Precizări de ultimă oră ale MAE în legătură cu tratamentul extrem de scump al rănitului
  2. Câți bani câștigă Primăria Capitalei din taxele pe locurile de parcare
  3. Startup-ul american Colossal Biosciences vrea să „reînvie” mamutul până în 2028
  4. Câini, pisici, capre și chiar o mini-țestoasă, la coadă la o biserică din Madrid. Așteptau alături de stăpâni să fie stropite cu apă sfințită VIDEO FOTO
  5. Un bărbat din Timișoara a spart geamul unui tramvai cu trotineta. Cum s-a ajuns la acest incident
  6. Stânga înregistrează o scădere de popularitate la nivel mondial fără precedent de la sfârșitul Războiului Rece. Care este cauza ANALIZĂ
  7. Cum a ajuns Călin Georgescu "salvatorul României". Personajul cheie care l-a propulsat, dezvăluit de Ludovic Orban
  8. Șeful militar al NATO: Participarea militară a Coreei de Nord la războiul împotriva Ucrainei este o greșeală strategică
  9. NATO face o mutare decisivă: A aflat secretul de a-l ține pe Putin la distanță
  10. Un bărbat a călătorit agățat de un tren care circula cu 282 km/h. Ce a pățit după ”cascadoria riscantă”