În ziua în care România l-a pierdut pe Ivan Patzaichin, țara noastră a obținut 5 medalii de aur la Campionatul European de canotaj

Duminica, 05 Septembrie 2021, ora 17:12
15642 citiri
Romania. Foto: Facebook / Federația Română de canotaj

România a obţinut, în total, zece medalii (5 aur şi 5 argint), la Campionatul European under 23 din Polonia, care s-a încheiat duminică. Între medaliaţii cu aur se află şi Simona Radiş, campioană olimpică la dublu vâsle, şi care a devenit campioană europeană în proba de simplu vâsle.

La Kurszwica (Polonia), delegaţia României a încheiat competiţia, duminică, cu un bilanţ de opt medalii - cinci de aur şi cinci de argint.

Medaliile tricolore au fost câştigate de echipajele de 8+1 feminin, patru rame masculin, simplu vâsle feminin, patru rame feminin, patru plus unu rame feminin (aur), dublu rame masculin, dublu rame feminin, patru plus unu rame masculin, dublu vâsle feminin şi 8+1 masculin (argint).

Gianina van Groningen, speranță pentru România la Jocurile Olimpice: ”Nu poți să te desparți de prima dragoste”
Gianina van Groningen (Beleagă), canotoare care a revenit după o pauză de aproximativ un an şi jumătate, a declarat, luni, că ea şi colega sa de la dublu vâsle, categorie uşoară, Ionela...
Cea mai valoroasă sportivă a României, înainte de provocarea din Ungaria: ”Eu voi fi iarăși în două curse”
Canotoarea Simona Radiş, considerată cea mai valoroasă sportivă a României în 2023, a declarat, luni, la Complexul Sportiv Naţional ''Elisabeta Lipă'' de la Snagov, că de abia aşteaptă...