O nouă mare surpriză la Mondialul de schi alpin. Cine e canadianul care i-a învins pe favoriți

Joi, 09 Februarie 2023, ora 16:47
1660 citiri
James Crawford

Canadianul James Crawford a câştigat surprinzător medalia de aur în proba de slalom super-uriaş, joi, la Campionatele Mondiale de schi alpin de la Courchevel/Meribel (Franţa), la doar o sutime de secundă de următorul clasat.

Crawford a fost cronometrat în 1 min 07 sec 22/100, pe locul secund clasându-se norvegianul Aleksander Aamodt Kilde, la 01/100, în timp ce francezul Alexis Pinturault a ocupat poziţia a treia a podiumului, la 22/100, obţinând a doua sa medalie în tot atâtea curse la Mondialele din Franţa.

Medaliat cu bronz în proba de combinată alpină la Jocurile Olimpice de la Beijing, anul trecut, Crawford şi-a trecut în palmares prima sa medalie mondială, după ce nu a câştigat nicio probă din Cupa Mondială.

Marele favorit, elveţianul Marco Odermatt, actualul lider al Cupei Mondiale, a terminat pe locul patru, la 37/100 de învingător.

Crawford (25 ani) înregistrase cel mai bun rezultat al său în acest sezon la slalom super-uriaş, un loc şase la Bormio (Italia). Cea mai bună clasare în această disciplină a fost realizată anul trecut, la Kvitfjell (Norvegia), anul trecut, o clasare pe locul secund, singurul său podium la super-uriaş.

Pinturault a cucerit luni aurul la combinata alpină din cadrul Mondialelor.

Doi ani și jumătate de închisoare pentru sărutul forțat de la Campionatul Mondial?
Parchetul spaniol solicită o pedeapsă de doi ani şi jumătate de închisoare împotriva fostului preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, Luis Rubiales, pentru infracţiunile de agresiune...
Mare surpriză la ATP Miami. Jucătorul care a făcut meciul vieții, contra unui favorit din Top 10 mondial
Jucătorul rus de tenis Andrei Rublev (6 ATP, favorit nr. 5) a fost eliminat vineri seara, în runda a doua a turneului ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.995.555...
#James Crawford, #surpriza, #schi alpin, #Campionatul Mondial , #stiri din sport