Jaqueline Cristian, calificare de senzație. Tenismena din România a salvat șapte mingi de meci, apoi și-a spulberat adversara

Joi, 02 Martie 2023, ora 22:36
4923 citiri
Jaqueline Cristian

Tenismena ​Jaqueline Cristian (266 WTA) a făcut un meci de senzație în optimile turneului ITF de la Trnava (Slovacia), dotat cu premii de 60.000 de dolari.

Contra unei adversare mai bine cotate, daneza Clara Tauson (126 WTA, cap de serie 4), Jaqueline Cristian a obținut calificarea în sferturi după un meci fabulos, scor 6-7, 7-5, 6-0.

Remarcabil e faptul că românca a revenit de la 0-1 la seturi și 3-5 în setul secund, salvând șapte mingi de meci, după care și-a umilit adversara în setul decisiv.

Cristian va juca în sferturi cu slovena Tamara Zidansek (115 WTA, cap de serie 6), semifinalistă la Roland Garros 2021.

Calificare spectaculoasă pentru Ungaria la JO 2024, după o victorie la 38 de goluri diferență
Selecţionatele feminine de handbal ale Ungariei, Suediei, Germaniei şi Sloveniei au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Spania şi Olanda îşi asiguraseră anterior...
Pe cine va întâlni România la turneul final al Billie Jean King Cup, după ce a întors miraculos meciul cu Ucraina
Perechea Ana Bogdan/Jaqueline Cristian a adus calificarea echipei României la turneul final al Billie Jean King Cup, impunându-se în ultimul meci al întâlnirii cu Ucraina de la Fernandina...