Jaqueline Cristian, calificare muncită la turneul din Franța. Românca a eliminat o favorită

Miercuri, 22 Februarie 2023, ora 17:29
2210 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Macon (Franţa), dotat cu premii totale de 40.000 de dolari, miercuri, după ce a întrecut-o pe elveţianca Ylena In-Albon cu 7-6 (7/0), 7-5.

Cristian (24 ani, 212 WTA) a obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 51 min) în faţa favoritei numărul patru (23 ani, 132 WTA).

Românca a fost condusă cu 5-3 în primul set, dar a reuşit să egaleze şi să se impună în tiebreak (7/0). În actul secund a fost condusă cu 3-1 şi a reuşit să câştige ultimele trei ghemuri ale setului, de la 4-5 la 7-5.

Jaqueline Cristian o învinsese pe In-Albon şi la precedentul lor duel, în 2020, tot la Macon, în primul tur, cu 6-2, 6-0.

Jaqueline Cristian va juca în optimi cu învingătoarea dintre italianca Jessica Pieri şi bulgăroaica Ghergana Topalova.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...