Minunea de la Charleston: Jaqueline Cristian e în sferturi după ce a învins o mare favorită. O așteaptă un nou meci de foc

Vineri, 05 Aprilie 2024, ora 06:09
6220 citiri
Jaqueline Cristian FOTO X

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, joi, după ce a învins-o pe americanca Emma Navarro, cu 6-3, 5-7, 6-1.

Jaqueline Cristian (25 ani, 83 WTA) a reuşit a doua sa victorie consecutivă în faţa unei jucătoare din top 20 mondial, după două ore şi 27 de minute.

Românca trecuse în optimi de Madison Keys (18 WTA), iar acum a învins-o şi pe Navarro (22 ani, 20 WTA). Jaqueline Cristian mai avea doar o victorie în faţa unei adversare din top 20, după ce a învins-o în 2022 pe Elena Rîbakina, la Doha.

Jaqueline Cristian a câştigat primul set cu 6-3, după o serie de patru ghemuri consecutive. În actul secund, românca a ratat două mingi de meci la scorul de 5-4, iar apoi Navarro a reuşit să încline balanţa şi să câştige setul cu 7-5. Jaqueline Cristian a dominat autoritar setul decisiv, pe care şi l-a adjudecat cu 6-1.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 22.146 de dolari şi 108 puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina (azi de la ora 18.00), care a întrecut-o pe ucraineanca Anhelina Kalinina cu 6-1, 6-4. Singurul meci direct cu Kasatkina (26 ani, 11 WTA) s-a încheiat cu abandonul româncei în 2022, în turul al doilea la Doha, la scorul de la 2-2 în setul secund, după ce îl câştigase pe primul cu 6-2.

Quarterly Report - Editia 4

Începe Roland Garros: Jelena Ostapenko, prima adversară a româncelor la turneul de la Paris. La ce oră e programat meciul
Jaqueline Cristian, locul 67 WTA, va juca, duminică, în primul tur la Roland Garros, al doilea grand slam al anului. Cristian va evolua cu letona Jelena Ostapenko, locul 10 WTA şi cap de...
Singura româncă din programul primei zile la Roland-Garros. Meci infernal, cu o fostă campioană. Ora de start
Turneul de Grand Slam de la Roland-Garros, ediția 2024, debutează duminică, 26 mai, la Paris. În programul primei zile se află o singură româncă, Jaqueline Cristian. Astfel, Jaqueline...
#Jaqueline Cristian, #emma navarro, #Daria Kasatkina, #Charleston , #stiri tenis