Jaqueline Cristian, salt de 64 de locuri în clasamentul WTA după trofeul cucerit duminică. Va fi la egalitate cu o altă româncă

Duminica, 05 Martie 2023, ora 20:32
4580 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a câştigat turneul ITF de la Trnava (Slovacia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a învins-o, duminică, în finală, pe franţuzoaica Oceane Dodin, a treia favorită, cu 7-6 (9/7), 7-6 (7/4).

Cristian (24 ani, 266 WTA) a obţinut victoria după două ore şi 19 minute.

În primul act, Jaqueline a salvat două mingi de set la 5-4 pentru Dodin (26 ani, 101 WTA), apoi franţuzoaica a avut 5-1 şi 6-2 în tiebreak, însă românca a salvat alte cinci mingi de set, Cristian câştigând cu 9-7. În setul al doilea, Dodin a avut 5-3, a ratat două mingi de set la 5-4, iar Jaqueline Cristian s-a impus în tiebreak cu 7-4, deşi Dodin a avut 2-0.

Jaqueline Cristian a reuşit nu mai puţin de 15 aşi, în timp ce Dodin a avut 11, românca a comis 2 duble greşeli, în timp ce adversara sa a încheiat cu 11.

În urma acestui rezultat, românca a făcut un salt de 64 de locuri în clasamentul WTA, urmând să fie clasată începând de luni pe poziția 202, la egalitate cu o altă româncă, Gabriela Lee.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Borna impresionantă atinsă de Iga Swiatek. E doar a noua tenismenă din istorie
Săptămâna aceasta va fi a o suta pentru jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek pe poziţia de lider al clasamentului WTA. Swiatek este a noua jucătoare din istorie care atinge suta de...