Novak Djokovic castiga Australian Open

Duminica, 27 Ianuarie 2008, ora 13:53
1135 citiri

Sarbul Novak Djokovic a castigat primul turneu de Mare Slam al anului, Australian Open, dupa ce a dispus in finala de la Melbourne de francezul Jo-Wilfried Tsonga, in patru seturi, cu 4-6, 6-4, 6-3 si 7-6.

Cei doi finalisti surpriza de la Openul Australiei, Djokovic si Tsonga s-au intalnit pentru prima data intr-un meci de tenis cu ocazia finalei, dupa ce in drumul spre ultimul act i-au eliminat pe principalii favoriti Roger Federer si Rafael Nadal.

Pe Arena Rod Laver, din complexul Melbourne Park, Tsonga a inceput mai tare finala si a reusit sa-si adjudece primul set cu 6-4, insa Djokovic s-a trezit din pumni si a castigat urmatoarele doua seturi la 4 si la 3.

In setul patru, la scorul de 3-2 la game-uri, sarbul Novak Djokovic a creut un time-out medical, acuzand probleme la coapsa piciorului drept. Sarbul a revenit pe teren si a reusit sa ajunga in tie-break si sa castige in final setul cu 7-6 (2) pentru titlul la Australian Open.

Finala de duminica de la Melbourne a fost prima, din 1998 incoace, in care sau intalnit doi jucatori care nu au mai castigat unul dintre cele patru turnee de Mare Slem, Australian Open, Roland Garros, Wimbledon sau US Open.

Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...
Românca este aproape de tabloul final! Este noua înlocuitoare a Simonei Halep
Chiar dacă Simona Halep a renunțat în ultima clipîă la participarea la turneul de la Madrid, o altă tenismenă română este aproape de calificarea pe turneul final. Jaqueline Cristian,...