Performanță notabilă pentru România la Jocurile Olimpice. Cine e săritorul cu schiurile calificat în marea finală

Vineri, 11 Februarie 2022, ora 16:53
14066 citiri
Daniel Andrei Cacina

Sportivul român Daniel Andrei Cacina a reuşit să se califice, vineri, pentru concursul de sărituri cu schiurile de la trambulina mare, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, însă Andrei Feldorean nu a intrat în primii 50.

Cacina a acumulat 88,8 puncte, după o săritură de 114 metri, încheind calificările pe locul 44.

Feldorean a primit 69 de puncte, după o săritură de 104,5 metri, care i-a adus o clasare pe locul 52.

Doar primii 50 din cei 56 de sportivi s-au calificat pentru prima manşă a concursului de sărituri cu schiurile de la trambulina mare (125 m).

Cele mai bune evoluţii în calificările de la Zhangjiakou le-au avut norvegienii Marius Lindvik, cu 136,4 puncte (salt de 135 m), Halvor Egner Granerud, cu 131,6 p (133,5 m), şi slovenul Peter Prevc, cu 128,3 p (131 m).

La trambulina normală, aurul a fost câştigat de japonezul Ryoyu Kobayashi (locul 9 în calificări la trambulina mare), argintul i-a revenit austriacului Manuel Fettner, iar bronzul a fost adjudecat de polonezul Dawid Kubacki. Cacina s-a clasat pe locul 48, iar Feldorean pe 50.

Calificare spectaculoasă pentru Ungaria la JO 2024, după o victorie la 38 de goluri diferență
Selecţionatele feminine de handbal ale Ungariei, Suediei, Germaniei şi Sloveniei au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Spania şi Olanda îşi asiguraseră anterior...
Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
#jocurile olimpice, #sarituri cu schiurile, #Daniel Andrei Cacina, #calificare , #Jocurile Olimpice de Iarna