S-a scris istorie la JO 2022: prima femeie medaliată cu aur pentru două țări diferite. E una dintre cele mai tatuate sportive FOTO

Luni, 14 Februarie 2022, ora 14:44
5686 citiri
Kaillie Humphries

Kaillie Humphries a adus medalia de aur Statelor Unite în proba feminină de monobob, luni, la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a câştigat două titluri olimpice pentru Canada la bob.

Humphries (36 ani) s-a impus fără emoţii în prima probă de monobob din programul olimpic, în timp ce românca Andreea Grecu s-a clasat pe locul 12.

Humphries a încheiat cu un avans de 1 sec 54/100 faţă de o altă reprezentantă a Statelor Unite, Elana Meyers Taylor (37 ani), medaliată cu argint, după ce a petrecut zece zile în izolare din cauza Covid-19.

Bronzul a revenit unei sportive canadiene, Christine de Bruin, la 1 sec 76/100.

Humphries a devenit prima femeie care a câștigat aurul olimpic pentru două țări diferite și prima sportivă învingătoare la JO atât pentru SUA, cât și pentru Canada. Ea este, de asemenea, prima femeie care a câștigat trei medalii de aur la bob, cu o șansă pentru un al patrulea succes, în proba de două persoane.

Kaillie Humphries a câştigat două titluri olimpice sub culorile ţării sale natale, Canada, la dublu feminin, în 2010 şi 2014, însă în decembrie 2021 a obţinut cetăţenia americană. Ea a ales să reprezinte Statele Unite, ţara soţului său, Travis Ambruster, şi el fost bober, în urma acuzaţiilor de hărţuire morală făcute la adresa unui fost antrenor al echipei Canadei.

Americanca impresionează nu numai pe pârtia de bob, ci și cu numărul impresionant de tatuaje pe care și le-a făcut de-a lungul timpului. ”Dacă o să câștig o medalie la Jocurile Olimpice în 2022, cred că următorul meu tatuaj va fi un dragon. Numele pistei de bob din China este „dragonul adormit””, a spus Humphries.

Simona Halep spulberă visul românilor. Anunțul făcut de fostul lider mondial
Simona Halep a declarat, luni, la întoarcerea în ţară după ce a participat la Miami la primul său turneu de la ridicarea sancţiunii pentru dopaj, că şi-ar dori foarte mult să se califice...
Șanse minime de calificare pentru Simona Halep: ”Nu vreau să-mi fac speranţe prea mari”. Ce trebuie să se întâmple
Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, la întoarcerea în ţară după ce a participat la Miami la primul său turneu de la ridicarea sancţiunii pentru dopaj, că şi-ar dori foarte...
#jocurile olimpice, #bob, #istorie, #Kaillie Humphries , #Jocurile Olimpice de Iarna