'Cunostintele tehnice sunt departe de Liga Nationala'

16 Martie 2007 - 'Cunostintele tehnice sunt departe de Liga Nationala'

Dupa succesul la scor (34 - 23) obtinut la sfarsitul saptamanii trecute pe teren propriu in fata echipei Muresul Targu Mures, handbalistele de la HC Zalau sperau sa le poata pune probleme clujencelor in partida de miercuri, ce a avut loc in devans, contand pentru etapa a XXII-a. N-a fost sa fie, fiindca elevele lui Covaciu au inceput in forta, conducand in minutul 6 cu scorul de 5 - 0. Diferenta s-a marit odata cu trecerea timpului, iar in minutul 10, Jolidon Cluj avea un avans de

Sorti infernali pentru Rulmentul

01 Martie 2007 - Sorti infernali pentru Rulmentul

Reprezentantele Romaniei nu au avut noroc la tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale cupelor europene, nimerind cu adversari unul si unul. Rulmentul va juca impotriva lui Zvezda Zvenigorod, grupare care se confunda practic cu nationala Rusiei, Oltchim o va infrunta pe Podravka Koprivnica, formatie care a

Rulmentul isi va afla adversarul din sferturi

27 Februarie 2007 - Rulmentul isi va afla adversarul din sferturi

La sfarşitul săptămanii trecute, s-au disputat meciurile manşei a II-a a Cupelor Europene precum şi ultima rundă a grupelor Ligii Campionilor. Exceptand sferturile de finală ale 'Ligii Campionilor', in celelalte trei competiţii echipele romaneşti constituie o prezenţă deosebit de activă cu pretenţii la cucerirea trofeelor. Din cele 24 de echipe calificate in sferturi in "Cupa Cupelor", "Cupa EHF" şi "Challenge Cup", cinci sunt formaţii romaneşti. Pe parcursul intrecerilor,

Înfrîngere netă în Moldova pentru voleibalistele constănţene

26 Februarie 2007 - Înfrîngere netă în Moldova pentru voleibalistele constănţene

Prima etapă din turneul play-out în prima ligă feminină de volei a adus o înfrîngere categorică pentru formaţia CS Volei 2004 Constanţa. Fetele antrenate de Claudiu Piţigoi şi Doina Ferenţi s-au înclinat, cu 0-3, pe terenul formaţiei Penicilina Iaşi, pe seturi: 11-25, 20-25, 9-25. "Am pierdut la una dintre primele două clasate din turneul play-out. Situaţia nu se schimbă prea mult pentru că noi trebuie să cîştigăm în primul rînd partidele cu CSM Lugoj, Universitatea

Handbalistele romascane, in cadere libera

12 Februarie 2007 - Handbalistele romascane, in cadere libera

Moralul echipei este la pamint, simbata in teren majoritatea jucatoarelor fiind doar o fantoma a echipei de anul trecut. Mai mult, s-a pierdut inca o piesa de baza, Carmen Stoleru, fiind accidentata la piciorul drept. O veste buna ar fi revenirea la antrenamente a Corinei Demeterca, refacuta dupa operatia la genunchi care a tinut-o departe de teren tot campionatul. Echipa din Baia Mare a venit la Roman cu moralul ridicat, mai ales ca, in retur, a pierdut doar la Galati, a gasit un sponsor

Crap isi mentine pozitia in clasament

24 Ianuarie 2007 - Crap isi mentine pozitia in clasament

Handbalistele zalauance au fost invinse cu scorul de 21 - 29, principala marcatoare pentru HC Zalau fiind Daniela Crap. Prin cele opt reusite, golgetera editiei trecute de campionat se mentine in lupta pentru ocuparea primei pozitii. In acest moment, Crap se afla pe

Este derby, dar sa nu fie revansa!

21 Decembrie 2006 - Este derby, dar sa nu fie revansa!

Metal Galati - Stiinta Bacau (ora 16.00)este un meci pentru fotoliul de lidera, dar si pentru obtinerea unui ascedent moral pentru atunci cand cele doua formatii vor evolua in careul de asi, cu titlul national pe masa. In tur, Stiinta a invins cu 3:0 in doar 45 de minute de joc. De-atunci, la Metal si-a intrat in paine antrenorul Zoran Terzic, cel care a obtinut medalia de bronz la Campionatul Mondial impreuna cu reprezentativa Serbiei. Tehnicianul n-a venit la Galati singur, ci cu doua eleve

Duel pentru primul loc

02 Decembrie 2006 - Duel pentru primul loc

E derby-ul etapei. Si al campionatului, in ciuda revirimentului galatean. Dinamo este alcatuita in intregime din voleibalistele care au adus anul trecut titlul Rapidului, in timp ce Stiinta reprezinta cea mai in forma echipa a stagiunii. Miza intalnirii de azi este fotoliul de lidera. Daca bate, Stiinta ajunge la cea de-a 11-a victorie consecutiva si isi consolideaza primatul. Mai mult, bacauancele ar avea sanse uriase sa incheie sezonul regulat pe locul intai, indiferent de rezultatul din

Oaspetele s-au simtit ca acasa

01 Decembrie 2006 - Oaspetele s-au simtit ca acasa

Cea de-a doua runda a returului a consemnat suprematia formatiilor vizitatoare. Din cele cinci intaniri, in patru s-au consemnat victorii ale oaspetelor. Onoarea gazdelor a fost salvata de Stiinta Bacau. Lidera s-a impus fara probleme, cu 3-0, in meciul disputat in compania lui Jolidon, studentele bacauane castigand cele trei seturi in ordine descrescatoare, la 14, 13 si 12. Tot in contul gazdelor de miercuri trebuie sa trecem si cele doua seturi realizate de "lanterna rosie" Volei Constanta,

Moral scazut la debut

13 Octombrie 2006 - Moral scazut la debut

De astazi si pana duminica, Clujul va gazdui meciurile din turul II al Challenge Cup la handbal, grupa A, din care fac parte "U" Jolidon Cluj, Colegio de Gaia