Show Mourinho după victoria Romei în Europa League: cum s-a comportat antrenorul portughez VIDEO

Vineri, 21 Aprilie 2023, ora 07:20
2277 citiri
Jose Mourinho

Echipa italiană AS Roma a învins joi seara, pe teren propriu, după prelungiri, formaţia olandeză Feyenoord Rotterdam, cu scorul de 4-1, calificându-se în semifinalele Ligii Europa.

La Roma, echipa locală a deschis scorul în minutul 60, prin Spinazzola, apoi romanii au avut un gol anulat de decizia VAR, în minutul 77, pentru ca oaspeţii să înscrie imediat, în minutul 80, golul care îi putea duce în semifinale, prin Igor Paixao.

În minutul 89, Paulo Dybala, intrat pe teren cu un sfert de oră mai devreme, în minutul 73 a marcat golul de 2-1 pentru gazde, care au trimis partida în prelungiri.

Golurile care au calificat AS Roma în semifinale au fost reuşit în minutul 101 de El Shaarawy şi în minutul 108 de căpitanul Lorenzo Pellegrini.

De notat faptul că arbitrul englez Anthony Taylor a scos de două ori cartonaşul roşu: Prima oară în minutul 32, când i-a arătat cartonaşul roşu secundului lui Mourinho, Salvatore Foti, care l-a împiedicat pe Gimenez (Feyenoord) să repună mingea la un aut, lovindu-l peste gât. A doua oară, în minutul 119, când l-a eliminat pe Santiago Gimenez (Feyenoord).

În semifinale, AS Roma va evolua cu Bayer Leverkusen, iar FC Sevilla va juca împotriva formaţiei Juventus.

La finalul partidei, Mourinho s-a ridicat de pe bancă și i-a îndemnat pe toți spectatorii să cânte.

La conferința de presă, el i-a oferit unui jurnalist olandez un breloc cu o copie a cupei câștigată de anul trecut de Roma în fața lui Feyeneoord după finala Conference League.

Iar la flash-interviuri i-a întrebat pe cei din studio: Cassano nu e, nu?, făcând referire la controversele stârnite de declarațiile fostului atacant al Romei.

Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....
Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
#Jose Mourinho, #AS Roma, #Feyenoord, #Europa League, #leverkusen , #stiri Europa League