US Open: Vicecampionul olimpic, eliminat in sferturi - care sunt semifinalele

de Florin Necula
Joi, 08 Septembrie 2016, ora 08:20

Vicecampionul olimpic de la Rio, Juan Martin Del Potro, a fost eliminat in sferturile de finala de la US Open, fiind invins joi dimineata de elvetianul Stan Wawrinka, scor 7-6 (5), 4-6, 6-3, 6-2.

Partida a durat 3 ore si 17 minute si s-a terminat la ora locala 01:20, ora 08:20, ora Romaniei.

Argentinianul, locul 142 ATP, a fost beneficiarul unui wildcard, iar dupa performanta de la US Open va urca pana pe locul 63 mondial. Fost numar 4 ATP in luna ianuarie 2010, Del Potro a castigat Grand Slam-ul american in 2009, iar la Jocurile Olimpice de la Rio a fost invins in finala de Andy Murray.

Wawrinka isi pastreaza astfel locul 3 mondial si isi egaleaza cea mai buna performanta la acest turneu - semifinalele din 2013 si 2015.

In penultimul act, elvetianul il va intalni pe japonezul Kei Nishikori, care l-a invins pe numarul 2 mondial, Andy Murray, in cinci seturi, scor 1-6, 6-4, 4-6, 6-1, 7-5.

Cealalta semifinala ii va aduce fata in fata pe liderul mondial Novak Djokovici si pe francezul Gael Monfils.