Juventus invinge Celtic, in optimile de finala ale Ligii Campionilor (Video)

Marti, 12 Februarie 2013, ora 23:30
4081 citiri

Juventus Torino a invins formatia scotiana Celtic Glasgow, scor 3-0, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Confruntarea de pe Celtic Park a inceput practic cu un avantaj de un gol in favoarea italienilor. Juventus a lovit la prima sansa de poarta, in minutul 4, cand o pasa lunga a prins descoperita apararea gazdelor, iar Matri a deviat mingea pe langa portar.

Scenariul a fost perfect pentru italieni, echipa lui Conte baricadandu-se in propria jumatate dupa deschiderea scorului.

In aceste conditii, Celtic a pus stapanire pe mijlocul terenului si a incercat sa strapunga defensiva adversa. Pentru ca italienii s-au aparat perfect, Celtic a a ales varianta suturilor de la distanta, la care Buffon nu a avut emotii.

Cea mai mare sansa de gol din prima repriza i-a apartinut lui Commons, in minutul 28, cu o reluare spectaculoasa din foarfeca, ce s-a dus milimetric pe langa poarta.

Scotienii au mai ratat o sansa mare de a egala in minutul 62, cand Wanyama si-a batut joc de o centrare perfecta, pe care a reluat-o slab cu capul in Buffon.

Pe finalul meciului, Juventus i-a taxat din nou pe scotieni, reusind sa mai inscrie de doua ori si sa rezolve, mai mult ca sigur, soarta calificarii.

Mai intai, in minutul 77, Marchisio a profitat de o pasa excelenta a lui Matri si a punctat dupa un dribling fin, pentru ca patru minute mai tarziu Vucinici sa inscrie si el cu un sut din 10 metri.

S-a terminat 3-0, scor ce ii asigura lui Juventus un retur linistit in meciul programat pe 6 martie.

CELTIC - JUVENTUS 0-3

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Cartonas galben pentru Marchisio.

86 - Schimbare Juventus: Anelka intra in locul lui Vucinici.

83 - GOL JUVENTUS! Ramas singur cu portarul, Vucinici inscrie cu un sut plasat din 10 metri!

80 - Schimbare Juventus: Pogba intra in locul lui Matri.

77 - GOL JUVENTUS! Marchisio inscrie dintr-o pasa excelenta a lui Matri, cu un sut din opt metri!

76 - Padoin si Brown vad cartonasul galben.

75 - Jocul modest continua din partea ambelor formatii.

73 - Shimbare Celtic: Watt intra in locul lui Commons.

70 - Schimbare Juventus: Padoin intra in locul lui Peluso.

66 - Juventus paseaza steril, la mijlocul terenului.

62 - Wanyama se demarca excelent, dar dintr-o pozitie ideala, de la doar sapte metri, trimite cu capul in bratele lui Buffon.

59 - Matthews intra in locul lui Lustig.

58 - Lustig se resimte si, probabil, va fi schimbat.

54 - Ritmul jocului a scazut cu mult fata de prima repriza.

50 - Italienii sunt mai ofensivi in startul partii secunde, s-au instalat in jumatatea adversa.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

42 - Forrest primeste cartonasul galben.

40 - Commons trage din nou in bratele lui Buffon.

38 - Hooper primeste cartonasul galben.

36 -Celtic s-a napustit in atac, Juventus este comasata in propriul careu.

31 - Vidal se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

28 - Commons reia spectaculos din foarfeca, mingea se duce milimetric pe langa bara. Buffon era batut!

26 - Pirlo scapa singur spre poarta, dar isi inchide scorul si nu reuseste sa creeze pericol la poarta scotienilor.

23 - Un nou sut de la distanta, Buffon nu are nici de aceasta data probleme.

19 - Scotienii s-au instalat in jumatatea italienilor.

15 - Centrare din partea stanga in careul italienilor, Cummons trage defectuos din 11 metri.

11 - Commons trage din marginea careului, Buffon retine cu siguranta.

8 - Marchisio este din nou aproape de gol, dar reia cu capul peste poarta din cinci metri.

5 - Info: Autorul real al golului a fost Matri, insa arbitrii nu au sesizat ca mingea intrase in plasa in momentul in care a fost respinsa pana la Marchisio. In cele din urma, UEFA l-a creditat pe Matri cu acest gol.

4 - GOL JUVENTUS! Matri deschide scorul pentru italieni. Minge lunga peste defensiva scotienilor, Wilson sare pe sub minge, Matri deviaza pe langa portar si inscrie.

3- Wanyama trage de la 30 de metri, Buffon scoate din zona vinclului, in corner.

1 - Fluier de start!

Celtic: Forster; Lustig, Wilson, Ambrose, Izaguirre; Forrest, Brown, Wanyama, Mulgrew; Commons, Hooper;

Juventus: Buffon, Barzagli, Bonucci, Caceres, Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Marchisio, Peluso, Matri, Vucinic;

Info: Meciul este televizat de posturile TVR 1, Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

Celtic Glasgow s-a clasat pe locul doi intr-o grupa din care au mai facut parte Barcelona, Benfica si Spartak Moscova.

Juventus Torino a incheiat prima in grupa in care s-au mai regasit Sahtior, Chelsea Londra si Nordsjaelland.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Celtic Juventus Live, #Celtic Juventus in direct, #Celtic Juventus pe net, #Celtic Juventus, #Celtic Juventus Liga Campionilor, #televizare Celtic Juventus , #Champions League