Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Juventus se califica in finala Champions League. Doua victorii in semifinala cu Monaco

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 09 Mai 2017, ora 23:37
12720 citiri

Juventus Torino este prima finalista a editiei 2016/2017 a Ligii Campionilor, italienii trecand cu dubla victorie de AS Monaco.

Dupa 2-0 in turul din Franta, torinezii s-au impus in returul de pe teren propriu cu scorul de 2-1, obtinand biletele pentru Cardiff.

Avand de recuperat cele doua goluri incasate in primul joc, francezii au inceput in atac partida si ar fi putut chiar primi un penalti inca din minutul 2, atunci cand Buffon a iesit usor hazardat dintre buturi si l-a lovit pe Falcao.

Dupa acest forcing, gazdele au reusit sa echilibreze partida si au amenintat serios buturile adverse. Higuain si Mandzukic l-au incercat pe Subasic pentru ca "Super Mario" sa deschida scorul in minutul 33, dupa ce in prima faza portarul lui Monaco reusise sa il blocheze.

In finalul primei reprize, Dani Alves a dus scorul la 2-0 cu un sut fenomenal, din afara careului.

Onoarea echipei din principat a fost salvata de pustiul Mbappe, care a inscris probabil unul dintre cele mai usoare goluri din cariera in minutul 69, atunci cand a pus latul din doi metri la un sut centrare din banda stanga.

Juve se califica asadar in a doua finala de Liga din ultimele trei sezoane si asteapta duelul dintre Real si Atletico de miercuri seara pentru a-si afla adversara.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei! Juventus este prima finalista a Ligii!

Min.85 Schimbare Juventus: Benatia intra in locul lui Barzagli.

INFO: La 18 ani si 140 de zile, Mbappe este cel mai tanar marcator in semifinalele Champions League.

Min.78 Schimbare Monaco: Germain intra in locul lui Bakayoko.

Min.76 Fabinho suteaza pe langa poarta de la marginea careului.

INFO: Glik il calca pe Higuain in zona genunchiului, arbitrul nu vede faza si polonezul scapa fara cartonas.

INFO: La acest scor francezii mai au nevoie de trei goluri pentru a se califica in finala.

Min.69 GOOOOL MONACO! Mbappe inscrie cu un sut din doi metri!

Min.67 Buffon intervine excelent la sutul lui Mbappe.

Min.63 Un gest care rar se vede pe terenul de fotbal: arbitrul arata corner pentru Juventus, insa Mandzukic recunoaste ca el a atins ultimul balonul si mingea le este oferita celor de la Monaco.

Min.55 Schimbare Monaco: Fabinho intra in locul lui Mendy.

Min.54 Schimbare Juventus: Cuadrado intra in locul lui Dybala.

Min.50 Monaco nu mai reuseste forcingul din debutul meciului, francezii parand cumva impacati cu ideea eliminarii.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.45 GOOOL JUVENTUS! Dani Alves inscrie! Brazilianul prinde un sut de zile mari din afara careului si duce scorul la 2-0!

Min.42 Chiellini intervine excelent in fata lui Falcao.

Min.37 Subasic retine bine sutul lui Higuain.

Min.36 Higuain reuseste sa inscrie din pasa lui Alves, insa reusita ii este anulata corect pentru o pozitie de offside.

INFO: Este cert ca nu vom avea prelungiri in aceasta seara. Monaco are nevoie sa trei goluri in poarta lui Buffon pentru a prinde finala.

Min.33 GOOOL JUVENTUS! Dani Alves centreaza foarte bine, Mandzukic reia cu capul in portarul Subasic, mingea ii revine si croatul inscrie cu un sut sub transversala!

Min.28 Raggi blocheaza excelent sutul lui Pjanic.

Min.25 Ce ocazie! Higuain paseaza excelent pentru Mandzukic, insa acesta suteaza in portarul Subasic!

Min.22 Ce ocazie pentru Juve! Higuain incearca sa il lobeze pe Subasic, insa trimite slab si ii permite lui Glik sa respinga din fata portii.

Min.20 Irosesc destul de usor actiunile ofensive ambele formatii.

INFO: Dupa primul sfert de ora este clar ca Monaco este echipa mai insistenta. Juventus se multumeste deocamdata sa blocheze atacurile francezilor si sa tina de minge atunci cand are posesia.

Min.10 Khedira se accidenteaza destul de serios si este inlocuit cu Marchisio.

Min.7 Falcao suteaza de la distanta si trimite putin peste poarta.

Min.5 Mbappe loveste bara cu un sut din unghi, insa atacantul lui Monaco plecase din offside.

Min.2 Buffon iese usor hazardat din poarta, il loveste pe Falcao fara a atinge mingea, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.1 Incepe partida!

21:43 - Buna seara. Ne pregatim de meciul care ne va aduce prima finalista a Ligii Campionilor in acest sezon. Atmosfera de la Torino este superba, fanii lui Juventus anticipand parca o noua prezenta in ultimul act al competitiei.

ECHIPELE DE START

Juventus: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro, Khedira, Pjanic, Dani Alves, Dybala, Mandzukic, Higuain.

Rezerve: Neto, Lichtsteiner, Benatia, Asamoah, Marchisio, Rincon, Cuadrado.

Monaco: Subasic - Glik, Jemerson, Sidibe, Raggi, Moutinho, Bakayoko, Silva, Dirar, Mbappe, Falcao.

Rezerve: De Sanctis, Fabinho, Mendy, Diallo, Lemar, Germain, Carrillo.

INFO: In turul din Franta, Juve s-a impus cu scorul de 2-0 si este marea favorita la calificarea in finala.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Juventus Monaco Champions League, #Juventus Monaco LIVE, #Juventus Monaco rezultat , #Champions League