"Un Balon de Aur pentru Benzema!" Lumea fotbalului, fascinată de atacant francez

Miercuri, 27 Aprilie 2022, ora 12:01
3736 citiri
Karim Benzema FOTO twitter

Nu sunt singurii care au savurat această ciocnire a titanilor. De cealaltă parte a Atlanticului, vedetele mingi se aflau şi ele în faţa televizoarelor. „Un meci incredibil” pentru Joel Embiid. "Ce joc! " scrie pe Twitter Luka Doncic. „Nu mai e un meci, este un film” rezumă perfect jurnalistul italian Fabrizio Romano.

Manchester City a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (2-1), echipa Real Madrid, în manşa I a semifinalelor Ligii Campionilor, probabil cel mai frumos joc din actuala ediţie a competiţiei. Returul va avea loc la 4 mai.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru. În prima repriză, jocul nu i-a pus niciun fel de probleme arbitrului român, care nu a avut ce fluiera, doar cinci faulturi, două ofsaiduri şi cinci cornere.

A doua repriză a fost mult mai intensă pentru brigada română. Kovacs s-a remarcat printr-un avantaj corect lăsat la golul al patrulea al gazdelor. Apoi, în minutul 80, Laporte a atins mingea cu mâna deasupra umărului, la un duel pentru balon cu Benzema, după o centrare. Kovacs a dictat fără ezitare penalti, transformat de Benzema.

În minutul 54, centralul i-a acordat un cartonaş gelben lui Pep Guardiola, antrenorul gazdelor, pentru proteste.

Partida a fost dominată clar de City, care a ratat numeroase ocazii, dar oaspeţii au fost foarte periculoşi pe contraatac.

Au marcat: De Bruyne '2, Gabriel Jesus '11, Foden '53, Silva '74 / Benzema '33, '82 (p), Vinicius '55.

1-0, min. 2: Kevin de Bruyne a marcat cu capul din plonjon, de la şapte metri, după o centrare a lui Mahrez;

2-0, min. 11: De Bruyne a pasat pe jos, de pe partea stângă, Gabriel Jesus a făcut o preluare spectaculoasă prin care a scăpat de Alaba şi a marcat cu un şut la colţul lung, de la şase metri;

2-1, min. 33: Ferlan Mendy a centrat de pe partea stângă, iar Benzema, aflat la meciul cu numărul 600 în tricoul Realului, a trimis din voleu balonul în plasă, de la 11 metri;

3-1, min. 53: Fernandinho a centrat de pe partea dreaptă, iar Foden, nemarcat, a înscris cu capul din şase metri;

3-2, min. 55: Vincius l-a păcălit pe Fernandinho şi a făcut o cursă irezisibilă de la jumătatea terenului, pe partea stângă, finalizată cu un şut din colţul careului de şase metri;

4-2, min. 74: Zincenko a fost faultat de Kroos în apropierea careului, Kovacs a lăsat foarte bine avantaj, mingea a ajuns la Bernardo Silva, care a înscris cu un şut spectaculos, la vinclul "scurt", de la 14 metri;

4-3, min. 82: Benzema a transformat cu o "scăriţă" lovitura de la 11 metri dictată după henţul comis de Laportea

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Ce a pățit căpitanul Spaniei la ultimul meci al naționalei sale. Până și adversarii au fost uluiți
Selecţionerul Spaniei, Luis de la Fuente, a declarat că i-a fost ruşine atunci când a auzit fluierături din tribunele arenei Santiago Bernabeu, marţi seară, în timpul meciului amical cu...
#Karim Benzema, #Real Madrid, #manchester city, #Liga Campionilor , #stiri Champions League