Karolina Pliskova o invinge pe Naomi Osaka dupa un meci maraton, in cel mai asteptat duel al zilei

Sambata, 11 Ianuarie 2020, ora 12:01
7227 citiri

Karolina Pliskova a dispus de Naomi Osaka dupa un meci maraton, in cel mai asteptat duel al zilei in tenisul feminin mondial, partida care a avut loc in semifinalele puternicului turneu WTA de la Brisbane, Australia.

Fosta lidera mondiala din Cehia a trecut in trei seturi, toate extrem de echilibrate, de nipona dubla campioana de Grand Slam, scor 6-7, 7-6, 6-2, dupa aproape 3 ore de meci, 2 ore si 51 de minute mai exact.

Favoritele 2 si 3 de la Brisbane au oferit un spectacol total publicului local, in special tiebreakul primului set meritand toti banii. El s-a terminat 12-10 pentru Osaka, desi Pliskova a avut 2 mingi de set ratate, ambele pe propriul serviciu, la 8-7 si 10-9.

Pliskova a uitat rapid de dramatismul primului set, s-a agatat de fiecare minge in mansa secunda, acolo unde totusi Osaka putea inchide meciul la 6-5, cand a ratat o minge de meci pe propriul serviciu, la 40-30.

Traseu dificil pentru Simona Halep la Adelaide

Tiebreakul setului doi s-a terminat 7-3 in favoarea tenismenei din Cehia, care a dominat ultimul set, pe care l-a castigat la doi, nu fara emotii insa, dupa cateva prime game-uri foarte disputate.

In marea finala, Pliskova, locul 2 WTA, va da peste Madison Keys, care a trecut tot sambata de Petra Kvitova, si ea din Cehia, scor 3-6, 6-2, 6-3.

Keys este pe locul 13 in lume si nu s-a mai intalnit niciodata in circuit cu Pliskova.

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, susţine că procurorii DNA au deschis un dosar penal cu privire la modul în care o companie înfiinţată de fostul edil al sectorului şi de angajaţi ai...
Florin Cîțu: Am susținerea a 40 de filiale dintre care 34 au votat doar moțiunea "România Liberală"
Premierul Florin Cîțu a declarat, sâmbătă, 18 septembrie, la începutul Consiliului Național al PNL, că are susținerea a 40 de filiale din țară din care 34 au votat doar moțiunea lui...