O jucătoare care n-a fost niciodată în Top 100 WTA face furori la Roland Garros

Vineri, 02 Iunie 2023, ora 11:39
3874 citiri
Kayla Day a eliminat-o pe Madison Keys FOTO facebook

Kayla Day este jucătoarea din SUA, care a eliminat-o în runda secundă pe compatrioata ei, mult mai celebra, Madison Keys.

Kayla are 23 de ani și nu a urcat niciodată mai sus de locul 122 mondial. Americanca a câștigat în cariera ei doar trei turnee, toate ITF.

În plus, până acum, sportiva mai bifase doar două prezențe pe tabloul principal al unui Grand Slam, în 2017, la Australian Open.

Ca junior, ea a câștigat un titlu de Grand Slam pentru juniori, la US Open 2016.

La Roland Garros, după ce a trecut de Madison Keys cu 6-2, 4-6, 6-4, ea va juca în turul al treilea, contra cehoaicei Schmiedlova.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Ana Bogdan, eliminată la WTA Madrid după un ”thriller” de trei ore și jumătate. Românca a ratat o minge de meci
Tenismena Ana Bogdan a suferit o eliminare dureroasă, marți, în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Ana Bogdan, locul 64 mondial, a fost învinsă de chinezoaica Wang Xiyu (52...
#kayla Day, #Madison Keys, #eliminare, #Roland Garros, #americanca, #surpriza , #stiri tenis