Ciocnire Rusia - Ucraina în semifinalele WTA ale turneului de la Roma

Miercuri, 17 Mai 2023, ora 10:35
1509 citiri
Veronika Kudermetova o va întâlni pe Ana Kalinina FOTO facebook

Rusoaica Veronika Kudermetova o va înfrunta pe ucraineanca Anhelina Kalinina în semifinalele turneului de tenis WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro, după victoriile obţinute marţi.

Kudermetova, a 11-a favorită, a trecut în sferturi de chinezoaica Qinwen Zheng, cu 3-6, 6-3, 6-4, în timp ce Kalinina a dispus de brazilianca Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 12, cu 6-7 (2/7), 7-6 (8/6), 6-3. Kalinina a avut o revenire formidabilă în setul decisiv, câştigând şase ghemuri consecutive după ce a fost condusă cu 3-0.

Kudermetova şi Kalinina s-au înfruntat până acum de două ori în circuitul profesionist, fiecare având câte o victorie. Rusoaica (12 WTA) a câştigat primul duel, în 2021, în optimi la Linz, cu 4-6, 6-4, 6-2, iar Kalinina (47 WTA) s-a impus anul acesta în primul tur la Dubai, cu 6-3, 5-7, 7-5.

În alt meci desfăşurat marţi, liderul mondial, poloneza Iga Swiatek a dispus în optimi de croata Donna Vekic cu 6-3, 6-4. Campioana ultimelor două ediţii ale turneului de la Foro Italico va juca în sferturi contra kazahei Elena Rîbakina, deţinătoarea titlului la Wimbledon.

Spaniola Paula Badosa a învins-o pe Karolina Muchova (Cehia), cu 6-4, 6-7 (4/7), 6-2, iar în sferturi va primi replica letonei Jelena Ostapenko.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...