Fenomenul Kylian Mbappe. La doar 22 de ani, fotbalistul a doborât un record în Franța după 63 de ani

Duminica, 14 Noiembrie 2021, ora 10:03
2879 citiri
Kylian Mbappe. Foto: Facebook / Kylian Mbappe

Atacantul formaţiei PSG Kylian Mbappe (22 de ani) a devenit, sâmbătă, în partida cu Kazahstan, primul jucător francez care reuşeşte să marcheze patru goluri într-un meci al echipei naţionale, după 63 de ani, informează lequipe.fr.

În 1958, marele jucător francez Just Fontaine reuşea aceeaşi performanţă în jocul Franţa - RFG, scor 6-3, de la Cupa Mondială din Suedia.

Fotbaliştii francezi cu cele mai multe goluri într-un meci sunt următorii:

Eugene Maes (5 goluri) - 20 aprilie 1913 - Franţa - Luxemburg (scor 8-0);

Jean Secember (4 goluri) - 9 iunie 1932 - Bulgaria - Franţa (scor 3-5);

Jean Nicolas (4 goluri) - 15 aprilie 1934 - Luxemburg - Franţa (scor 1-6);

Thadee Cisowski (5 goluri) - 11 noiembrie 1956 - Franţa - Belgia (scor 6-3);

Just Fontaine (4 goluri) - 28 iunie 1958 - Franţa - RFG (scor 6-3);

Kylian Mbappe (4 goluri) - 13 noiembrie 2021 - Franţa - Kazakhstan (scor 8-0).

Reprezentativa Franţei s-a calificat la Cupa Mondială după ce a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 8-0, selecţionata Kazahstanului, în penultima etapă a grupelor europene de calificare la competiţia din Qatar.

Au marcat Mbappe ‘6, ’12, ’32, ’87, Benzema ’55, ’59, Rabiot ’75 şi Griezmann ’84 (penalti).

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...
#Kylian Mbappe, #Mbappe Cupa Mondiala Franta, #Franta, #Benzema, #calificare, #meciuri rezultate Cupa Mondiala , #Stiri Kylian Mbappe