JO 2020: Larisa Iordache s-a calificat în finala la bârnă, dar s-a accidentat. Concurs dezastruos pentru Maria Holbură

Duminica, 25 Iulie 2021, ora 15:50
4945 citiri
Larisa Iordache

Gimnasta Larisa Iordache (25 de ani) a fost notată cu 14.133, duminică, în calificările la bârnă, și s-a calificat în finala probei, care va avea loc la 3 august.

Larisa Iordache a trecut prin mari emoţii după ce s-a lovit în zona gleznei stângi la aterizare, zonă bandajată şi protejată încă după multiple operaţii la tendonul ahilian. Gimnasta tricoloră a fost îngrijită rapid de echipajul medical al competiţiei şi a părut să-şi revină din sperietură după câteva minute.

La finalul calificărilor, românca a obținut a patra notă la bârnă dintre cele opt sportive calificate. Iordache a luat startul la JO de la Tokyo doar la acest aparat.

În schimb, Maria Holbură a luat startul la toate cele patru aparate, dar evoluția ei a fost una extrem de modestă, fără nici o calificare în finale.

România nu aliniază pentru a doua oară consecutiv o echipă în competiţia olimpică.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
Maghiarul care a depășit toate așteptările la ATP Țiriac Open. Cu cine va juca finala
Jucătorul argentinian de tenis Mariano Navone şi jucătorul maghiar Marton Fucsovics s-au calificat sâmbătă în finala turneului ATP 250 Ţiriac Open, de la Bucureşti. Argentinianul...