Formula 1: Ferrari renaște! Dublă a echipei italiene în prima cursă a sezonului, abandon pentru campionul mondial

Duminica, 20 Martie 2022, ora 18:49
5715 citiri
Leclerc (Ferrari) a fost cel mai bun

Noul sezon din Formula 1 a confirmat ceea ce anticipa multă lume: Ferrari intră din nou în lupta pentru titlu.

A fost un weekend perfect pentru Ferrari, care a ocupat primele două locuri la finalul cursei din Bahrain, prima a sezonului. Plecat din pole-position, Charles Leclerc a încheiat cursa pe primul loc, iar coechipierul său, Carlos Sainz, a venit al doilea!

Campionul mondial Max Verstappen a stat în coasta lui Leclerc pe tot parcursul cursei, dar a fost nevoit să abandoneze cu trei ture înainte de final din cauza unor probleme la motor! Iar coechipierul său Sergio Perez a ieșit și el din cursă chiar în ultimul tur!

Astfel că Lewis Hamilton (Mercedes) a prins un nesperat podium, în urma celor două Ferrari. Coechipierul său George Russell a încheiat al patrulea.

"Nu puteam spera la ceva mai bun", a spus Leclerc la final.

Formula 1: calificări cu surprize în China. Marele campion a terminat pe locul 18
Calificările pentru Marele Premiu al Chinei, a cincea etapă din calendarul Formulei 1, au adus o mare surpriză. Septuplul campion mondial Lewis Hamilton (Mercedes) a greșit în prima...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...