Marele Premiu al Azerbaidjanului: dezastru pentru Ferrari, Verstappen profită și câștigă

Duminica, 12 Iunie 2022, ora 16:09
4206 citiri
Leclerc (Ferrari), dezamăgit de deznodământul cursei

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Azerbaidjanului, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. A fost o etapă de coșmar pentru monoposturile Ferrari.

Pentru Verstappen este al cincilea succes din acest sezon.

Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull Racing), iar podiumul a fost completat de George Russell (Mercedes).

Poziţiilee 4-10 au fost ocupate de Lewis Hamilton (Mercedes), Pierre Gasly (AlphaTauri), Sebastien Vettel (Aston Martin), Fernando Alonso (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren), Lando Norris (McLaren) şi Esteban Ocon (Alpine).

Plecat din pole position, Charles Leclerc (Ferrari) a abandonat. A abandonat şi colegul său, Carlos Sainz. Leclerc a declarat: "Doare ce s-a întâmplat. Trebuie să verifiăm să vedem ce nu a mers ca să nu să se mai întâmple. E dezamăgitor"

Etapa a noua, Marele Premiu al Canadei, va avea loc la 19 iunie.

În clasament, Verstappen are acum 150 de puncte, pe dpi e Perez cu 129, iar Leclerc a căzut pe 3, cu 119 puncte.

Telefonul dezvoltat de Motorola în parteneriat cu Formula 1, așteptat să aducă o mulțime de funcții AI
În urmă cu două luni, Motorola a postat un teaser pentru Moto X50 Ultra, un smartphone dezvoltat în parteneriat cu Formula 1. Compania a abordat, în special, funcționalitățile AI ale noului...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
#leclerc, #ferrari, #verstaoppen, #Perez, #formula 1, #marele premiu azerbaijan , #stiri Formula 1