Mbappe contra Messi în optimi la Campionatul Mondial? Calcule infernale pentru un duel de vis Franța - Argentina

Duminica, 27 Noiembrie 2022, ora 09:25
2428 citiri
Leo Messi și Mbappe sunt colegi la PSG

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar, calificându-se în optimi, acolo unde ar putea întâlni Argentina lui Messi.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale, cel mai probabil de pe primul loc, fiind șanse infime s fie depășită în ultima etapă, la golaveraj, de Australia.

Ca urmare, Franța va evolua în optimi cu ocupanta locului secund în Grupa C, ocupat deocamdată de Argentina lui Messi.

Pentru a câștiga grupa și pentru a scăpa de un duel cu Franța, Argentina (3 puncte) e obligată să învingă Polonia (4 puncte) și să aștepte rezultatul meciului Arabia Saudită (3 puncte) - Mexic (1 punct).

Două fete, de 6 și 11 ani, atacate cu un cuțit în apropierea unei școli din Franța. Primele informații despre agresor
Două fete de 6 și 11 ani au fost transportate la spital joi, 18 aprilie, după ce au fost atacate cu un cuțit de un bărbat, în apropierea unei școli. Incidentul a avut loc în orașul...
Fosta soție a lui Vladimir Putin a rămas fără vila de pe costa Atlanticului. Cum s-a ajuns la confiscare decisă în Franța FOTO
Ludmila Putina, fosta soție a dictatorului rus Vladimir Putin, a rămas fără vila de pe riviera franceză, numită și „Suzanne”. Autoritățile franceze au confiscat conacul în valoare...
#Leo Messi, #Kylian Mbappe, #psg, #Campionatul Mondial, #Franta, #Argentina , #Campionatul mondial 2022