Mbappe contra Messi în optimi la Campionatul Mondial? Calcule infernale pentru un duel de vis Franța - Argentina

Duminica, 27 Noiembrie 2022, ora 09:25
2223 citiri
Leo Messi și Mbappe sunt colegi la PSG

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar, calificându-se în optimi, acolo unde ar putea întâlni Argentina lui Messi.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale, cel mai probabil de pe primul loc, fiind șanse infime s fie depășită în ultima etapă, la golaveraj, de Australia.

Ca urmare, Franța va evolua în optimi cu ocupanta locului secund în Grupa C, ocupat deocamdată de Argentina lui Messi.

Pentru a câștiga grupa și pentru a scăpa de un duel cu Franța, Argentina (3 puncte) e obligată să învingă Polonia (4 puncte) și să aștepte rezultatul meciului Arabia Saudită (3 puncte) - Mexic (1 punct).

PSG, cu toate vedetele pe teren, a primit o lovitură de proporții în al șaselea minut de prelungiri al meciului cu Reims. Parizienii au fost egalați al ultima fază, după ce Neymar...
S-a stabilit finala Campionatului Mondial de handbal masculin. Azi se decernează trofeul
Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi campioana olimpică Franţa vor disputa finala Campionatului Mondial de handbal masculin, din Polonia şi Suedia, după ce au eliminat, vineri, în...