Max Verstappen, reacție de mare campion despre posibilitatea ca rivalul său Lewis Hamilton să se retragă

Vineri, 17 Decembrie 2021, ora 12:28
4459 citiri
Max Verstappen. Foto: Facebook / Max Verstappen

Vestea că Lewis Hamilton s-ar putea retrage nu l-a entuziasmat pe Max Verstappen.

Campionul mondial din Formula 1 a reacționat după ce a aflat că rivalul său britanic ar putea să nu mai concureze în sezonul viitor.

Toto Wolf, șeful de la Mercedes, a dat de înțeles că sunt șanse mari ca Lewis Hamilton să nu mai piloteze în Formula 1.

"Nu îmi pare rău pentru el, dar pot să înțeleg că este dureros. Dar așa sunt cursele. A câștigat deja un titlu astfel (n.r. cel din 2008, când l-a învins în ultimul tur pe Massa, la Interlagos), va ști să gestioneze situația. Am câștigat pe pistă titlul mondial și nimeni nu îmi poate lua asta.

Pot să înțeleg că Lewis nu este fericit, dar astea sunt cursele, știi că asemenea lucruri se pot întâmpla. Dacă se uită înapoi la ceea ce a realizat, va găsi alinare. Va putea lupta pentru al optulea titlu și o va face anul viitor. Nu văd vreun motiv pentru care să plece acum din Formula 1", a spus Max Verstappen.

Lewis Hamilton a pierdut titlul mondial la Abu Dhabi după o cursă care a intrat în istorie.

Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
#Max Verstappen, #Lewis Hamilton, #Formula 1 rezultate, #Max Verstappen castigator Formula 1 , #stiri Lewis Hamilton