Steaua se califica in semifinalele Cupei Ligii

Joi, 08 Septembrie 2016, ora 22:19
12125 citiri

Steaua s-a calificat in semifinalele Cupei Ligii dupa ce s-a impus pe terenul lui FC Botosani, scor 2-0.

Laurentiu Reghecampf a menajat titularii in aceasta partida si i-a trimis inca din primul minut pe Edi Stancioiu, Antonio Jakolis, Moke Abreu si Dennis Man, cu totii debutanti.

Dupa o prima repriza foarte modesta, in care cele doua formatii nu au reusit sa ofere un fotbal placut ochiului, Steaua a deschis in cele din urma scorul in prelungiri.

Jakolis a centrat perfect din banda dreapta, iar Tudorie a punctat cu o lovitura de cap la coltul scurt.

In startul partii secunde, Jakolis a mai oferit un assist perfect, iar Ovidiu Popescu a marcat primul sau gol de la transferul la Steaua.

Din minutul 78, Steaua a ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Vlad Achim, capitanul ros-albastrilor in aceasta partida.

Botosaniul nu a reusit sa revina, iar Steaua s-a calificat in semifinalele competitiei pe care a castigat-o in 2015 si 2016.

In penultimul act, Steaua va intalni invingatoarea dintre Astra si Dinamo.

In cealalta semifinala se vor intalni ACS Poli Timisoara si ASA Targu Mures.

FC Botosani - Steaua 0-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

84 - Vasvari primeste cartonasul galben pentru simulare.

78 - Achim vede al doilea cartonas galben si este eliminat.

76 - Fulop trimite cu capul pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta.

73 - Schimbare Steaua: Simion intra in locul lui Jakolis.

72 - Schimbare Botosani: Popovici intra in locul lui Musat.

72 - Schimbare Botosani: Istfan Fulop intra in locul lui Golofca.

71 - Golofca se resimte si primeste ingrijiri medicale.

66 - Atac prelungit al gazdelor, Tamas respinge in cele din urma in corner.

60 - Schimbare Botosani: Herghelegiu intra in locul lui Plamada.

59 - Astafei trimite cu capul peste poarta dupa o centrare din partea dreapta.

56 - Vasvari suteaza din lovitura libera de la 30 de metri, mingea e deviata in corner.

53 - Schimbare Steaua: Tamas intra in locul lui Dennis Man.

51 - Mitrea vede cartonasul galben.

49 - GOL STEAUA!!! Ovidiu Popescu inscrie cu un sut din fata portii dupa o pasa a lui Jakolis din dreapta!

47 - Muniru vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Steaua: Tosca intra in locul lui Dan Popescu.

45 - Pauza!

45 - GOL STEAUA! Tudorie inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o centrare din dreapta!

41 - Dan Popescu centreaza periculos din banda stanga, mingea e respinsa cu greu.

35 - Golofca suteaza putin peste poarta din 16 metri.

29 - Bordeianu trage pe centrul portii de la 30 de metri.

25 - Ce ocazie!!! Man il lasa singur cu portarul pe Jakolis, dar acesta trage in Albut!

22 - Astafei trage din marginea careului in bratele lui Stancioiu.

16 - Multe greseli pentru ambele echipe, se joaca mult la centrul terenului.

11 - Inceput de meci foarte fragmentat. Mihai Roman vede si el galbenul.

9 - Vlad Achim vede cartonasul galben.

6 - Mitrea trimite cu capul peste poarta dupa o centrare din corner de la Ovidiu Popescu.

4 - Barbosa suteaza mult pe langa poarta lui Stancioiu din marginea careului.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 20:30

FC Botosani: Albut - Burca, Plamada, Ichim, Musat - Vasvari, Bordeianu - Golofca, Barbosa, Roman - Astafei

Rezerve: Avram, Cucu, Patache, I. Fulop, Herghelegiu, Popovici, L. Fulop

Steaua: Stancioiu - Aganovic, Moke, Mitrea, Dan Popescu - Achim (cpt), Sulley - Jakolis, Man, Ovidiu Popescu - Tudorie.

Rezerve: Nita - Simion, Tamas, Tosca, Mihai, Bourceanu.

Invingatoarea va intalni in semifinale pe castigatoarea dintre Dinamo si Astra. Meciul dintre cele doua este programat in luna octombrie.

In prima semifinala a Cupei Ligii se vor intalni ACS Poli Timisoara si ASA Targu Mures.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Botosani Steaua, #Botosani Steaua Live, #Botosani Steaua direct, #Botosani Steaua Cupa Ligii , #Cupa Ligii