Liga I: Gaz Metan Medias a invins Universitatea Cluj

Vineri, 17 Septembrie 2010, ora 18:52
2077 citiri

Gaz Metan Medias a invins Universitatea Cluj, scor 3-1, in prologul etapei a 8-a a Ligii I.

Prima mare ocazie a meciului disputat la Medias a avut loc abia in minutul 32, cand Delgado s-a incurcat in momentul sutului, la centrarea buna a lui Niculescu.

Gazele au deschis scorul cu trei minute inainte de pauza, brazilianul Eric profitand de o eroare in defensiva clujeana.

Mediesenii si-au dublat avantajul pe tabela in minutul 68, Muntean inscriind cu un sut la coltul lung dupa o patrunde personala in careul oaspetilor.

Clujenii au revenit pe tabela dupa sapte minute, Cvirik inscriind in poarta lui Plesca cu o lovitura de cap.

Oaspetii nu au reusit insa sa egaleze si chiar au mai incasat un gol in minutul 90, Kubala stabilind scorul final cu un sut din interiorul careului.

Gaz Metan Medias: Plesca - Zaharia, Lazar, Akaky, Marovic - Muntean, Todea, Kubala, Hoban - Miclea (Bozesan), Eric;

Universitatea Cluj: Matache - Mendy, Cvirik, Muntean, Ungurusan - Gheorghe (Voican), Balde, Pacurar, Delgado (Toba) - Niculescu, Lemnaru.

Victoria ii propulseaza pe medieseni pe locul 4 in Liga I, cu 14 puncte, devansand Universitatea Cluj, care ramane cu cele 13 puncte acumulate in primele 7 etape.

Brazilianul Eric de Oliveira a revenit in fruntea clasamentului golgheterilor, avand 7 goluri marcate, cu unul mai mult fata de rapidistul Herea.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....