Liga I: CFR Cluj a revenit si a invins Craiova

Vineri, 03 Decembrie 2010, ora 22:20
4236 citiri

CFR Cluj a castigat partida disputata cu Unviersitatea Craiova, pe teren propriu, scor 2-1, in cea de-a 18-a etapa a Ligii I.

Cea mai asteptata partida a zilei a debutat dezamagitor, cu doua formatii care nu au reusit sa se impuna in ofensiva.

Nicio ocazie importanta de poarta nu a fost inregistrata pana la pauza, singurele suturi notabile fiind cele ale lui Hora si Gargorov.

Repriza secunda a fost total diferita, ultimele 45 de minute fiind desprinse parca dintr-un alt meci.

Minutul 56 ii putea aduce pe clujeni in avantaj, insa Traore a ratat incredibil din numai trei metri. Si cum ocaziile se razbuna, oltenii au trecut in avantaj in minutul 66, Dorel Stoica inscriind un gol de poveste de la 45 de metri.

Bucuria oaspetilor n-a durat decat trei minute. Traore a scapat la limita de ofsaid, a patruns in careu si l-a executat pe Stanca, dupa ce in prealabil l-a pierdut pe drum pe Gaman.

Gazdele au trecut la conducere dupa alte trei minute, Kivuvu inscriind cu capul sub transversala dupa centrarea perfecta a lui Culio. "Feroviarii" puteau duce scorul la 3-1 in minutul 75 daca Traore nu rata din nou de la cinci metri.

Craiova lui Piturca a incheiat meciul in 10 oameni, Ciuca fiind eliminat in minutul 89 pentru cumul de cartonase galbene.

Astfel, CFR Cluj obtine prima victorie dupa doua remize consecutive in Liga I si urca pe locul 7 in Liga I, apropiindu-se la 4 puncte de podium. Universitatea Craiova este la a patra partida fara victorie si ocupa locul 9, cu 20 de puncte, la doua puncte distanta de zona retrogradarii.

LIVE Text

Min.90 Final de meci! CFR Cluj invinge Craiova!

Min.90 Dica este si el avertizat.

Min.89 Ciuca primeste cel de-al doilea cartonas galben si este eliminat!

Min.87 Bud este avertizat.

Min.86 Traore ii lasa locul lui Bud.

Min.85 Dilevski patrunde in viteza, dar este blocat de Panin.

Min.81 Mihai Costea intra in locul lui Wobay.

Min.75 Culio centreaza perfect in fata portii, dar Traore nu reuseste sa-l invinga pe Stanca din numai cinci metri.

Min.72 GOOOL CFR! Ce meci! Clujenii rastoarna situatia pe tabela! Culio centreaza din lovitura libera, iar Kivuvu se inalta excelent si trimite sub transversala!

Min.72 David Lopes ii ia locul lui Prepelita.

Min.71 Ologu vede si el galben.

Min.70 Partida a capatat ritm dupa 60 de minute de joc plictisitor.

Min.70 Wobay patrunde in careu, cade si cere penalti. Hategan acorda galben pentru simulare!

Min.69 GOOOOL CFR! Lacina Traore patrunde in careu, scapa de adversarul direct si inscrie pentru 1-1!

Min.66 GOOOOOL Craiova! Dorel Stoica inscrie cu un sut fabulos de la 45 de metri!

Min.62 Ologu intra in locul lui Gargorov.

Min.59 Bastos intra in locul lui Bjelanovici.

Min.56 Mare ocazie pentru CFR Cluj! Traore rateaza poarta din numai trei metri!

Min.52 Stanca retine cu emotii o centrare de pe flancul stang.

Min.51 Ciuca primeste galben pentru un fault la Culio.

Min.46 Emmanuel Kone intra in locul lui Hora.

Min.46 Incepe repriza secunda.

-------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.43 Cadu primeste cartonasul galben.

Min.43 Hora primeste in careu de la Tony, dar sutul sau trece pe langa poarta.

Min.40 Nuno Claro retine sutul lui Gargorov de la aproape 30 de metri.

Min.38 Oltenii preseaza in preajma careului clujean, dar defensiva campioanei indeparteaza pericolul.

Min.35 Partida este in continuare lipsita de faze de poarta, cele doua formatii blocandu-se reciproc in zona mediana.

Min.29 Dilevski il faulteaza pe Culio si primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.27 Stanca retine un balon expediat din lovitura libera directa.

Min.22 Traore este la un pas de a scapa singur spre poarta, dar este deposedat in ultima clipa de Gaman.

Min.15 Gaman respinge din careu, dupa ce Bjelanovici ii suflase un balon lui Stanca.

Min.12 Traore vine in defensiva la o lovitura de colt a oltenilor si respinge de la prima bara.

Min.9 Dorel Stoica suteaza din afara careului, insa Nuno Claro retine fara probleme.

Min.3 Wobay urca pe flancul drept, dar este oprit pentru fault in atac.

Min.1 Incepe partida!

CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Cadu, Piccolo, Panin - Hora, Dica, Kivuvu, Culio - Traore, Bjelanoivc;

Rezerve: Stancioiu, N. Diogo, De Zerbi, Bastos, Bud, E. Kone, Veloso;

Antrenor: Alin Minteuan;

"U" Craiova: Stanca - Barboianu, Stoica, Gaman, Ciuca - Dilevski - Wobay, Gargorov, Prepelita, Dina - Piturca;

Rezerve: S. Lung, Lopes, Ologu, M. Costea, Fl. Costea, Dananae, Firtulescu;

Antrenor: Victor Piturca;

Arbitri: Ovidiu Hategan - Octavian Sovre, Radu Iulian - Florin Marcu.

Observatori: Cornel Sorescu si Dan Ionescu.

Inaintea acestei partide, CFR Cluj si "U" Craiova ocupa locurile 8, respectiv 9 in Liga I, fiind despartite de 4 puncte.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...