Liga 1: Otelul bate Vointa si revine in lupta pentru Europa League

Vineri, 30 Martie 2012, ora 22:25
3637 citiri

Campioana Romaniei, Otelul Galati, s-a impus in meciul disputat vineri, pe teren propriu, scor 3-0, impotriva formatiei Vointa Sibiu, in etapa a 24-a din Liga 1.

Galatenii s-au instalat la conducerea partidei inca din minutul trei, cand Vigliani a centrat excelent in careu, iar Giurgiu a inscris cu un sut sec din sase metri.

Scorul a ramas nemodificat pana la pauza, dar gazdele au majorat avantajul la zece minute de la reluare, prin Pena, care a punctat din centrarea lui Ljubinkovici.

Liviu Antal a stabilit scorul final cu patru minute inainte de final, marcand cu poarta goala din pasa lui Giurgiu, care scapase singur spre poarta lui Miron.

In urma acestui succes, galatenii se mentin pe locul sase in clasamentul Ligii 1, dar se apropie la doua puncte de ocupanta pozitiei a cincea. De cealalta parte, Vointa isi pastreaza locul 13, dar poate pica in zona retrogradarii pana la finalul etapei.

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Perendija, Sg.Costin, Ljubinkovici - Filip, Giurgiu - Antal, Viglianti, Iorga - Pena;

Rezerve: Branet, Sarghi, S.Ilie, L.Bus, Paraschiv, Stromajer, Punosevac;

Vointa Sibiu: Miron - Forika, Apostol, Tanc - Burlacu, Tatar, Straut, Bunea - Miclea, I.Popa - Lukanovici;

Rezerve: Danalache, Postolache, Cigan, Sg.Bar, Maghici, Negut, Nicola;

Arbitri: M.Barsan, M.Nagy, Vl.Urzica.

Celelalte partide ale etapei sunt programate sambata, duminica si luni.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Otelul Vointa Liga 1, #meciuri Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 24 , #live