Steaua se impiedica la Targu Jiu

Sambata, 31 Martie 2012, ora 23:25
8215 citiri

Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Pandurii de la Targu Jiu in meciul de debut al lui Mihai Stoichita.

Cu antrenor si manager nou, Steaua a mers la Targu Jiu si cu un alt sistem de joc. Mihai Stoichita a renuntat la 4-4-2 pentru un 4-3-2-1, cu ajutorul caruia ros-albastrii au incercat sa aglomereze mijlocul terenului.

Chiar daca au avut pe teren cinci jucatori de profil defensiv, stelistii au suferit in startul meciului. Prima ocazie i-a apartinut fundasului central Vlad Chiriches, care a urcat excelent in careul advers cu mingea la picior in minutul 15 si l-a intins serios pe Mingote, portughezul respingand in corner.

Prima repriza a fost marcata si de incidente. Un suporter a patruns pe teren in minutul 25, dar stewarzii l-au oprit in careul lui Razvan Stanca. Fanul nu a fost violent, dar si-a dat pantalonii jos in vazul tuturor. Un alt suporter a incercat sa intre pe teren in acelasi moment, insa a fost oprit.

Cum incidentele de la meciul cu Petrolul nu s-au mai repetat, Marius Avram a reluat rapid jocul, iar Steaua putea deschide scorul la fel de rapid.

O centrare perfecta a lui Tatu l-a gasit pe Rusescu la coltul scurt in minutul 28, numai ca lovitura de cap a golgheterului din Ghencea a trecut putin pe langa.

Steaua a presat in finalul primei parti si a trecut din nou pe langa gol. Minutul 45 a adus cea mai mare sansa a primei parti, la un sut trimis de Tanase din centrul careului care s-a oprit in bara. Mingea a ricosat pana la Tatu, insa brazilianul a sutat pe langa, din unghi.

In partea secunda, jocul Stelei a mai scazut in intensitate, iar gorjenii puteau profita pentru a deschide scorul.

Trupa lui Grigoras s-a aflat mai intai la finalizare in minutul 64, prin Nistor, al carui lob a fost scos din fata portii goale de Chiriches.

Acesta a fost urmat patru minute mai tarziu de Batin, care a fost oprit excelent de Razvan Stanca in pozitie unu contra unu.

Contrar cursului jocului, Steaua a deschis scorul in minutul 74, printr-un sut de zile mari al lui Alexandru Chipciu.

Mijlocasul transferat de la FC Brasov a preluat cu piciorul drept si a trimis cu stangul de la 20 de metri, la coltul lung, ara ca mingea sa se roteasca in aer.

Gorjenii n-au fost rapusi de golul lui Chipciu, atacand meticulos poarta lui Stanca. Semnalul de alarma a fost trimis de Nistor, cu un sut in transversala, pe care stelistii nu l-au luat insa in seama.

Egalarea avea sa se produca in minutul 81, dupa o greseala de marcaj a ros-albastrilor, de care Maxim a profitat pentru a inscrie din sase metri.

Finalul meciului a fost extrem de fragmentat, astfel ca nicio echipa nu a putut forta victorie.

Steaua ajunge la sapte puncte de liderul CFR Cluj dupa acest rezultat si isi diminueaza considerabil sansele la titlu.

PANDURII - STEAUA 1-1

94 - Final de meci!

91 - Neagu intra in locul lui Pintilii

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Nistor vede cartonasul galben pentru proteste.

88 - Geraldo incearca o actiune in banda dreapta, dar faulteaza in atac.

84 - Grigoras intra in locul lui Maxim.

83 - Mihai Costea intra in locul lui Rusescu.

82 - Maxim vede cartonasul galben.

81 - GOL PANDURII! Maxim profita de o greseala de marcaj in careul Stelei si inscrie din fata portii!

81 - Lemnaru intra in locul lui Ibeh.

78 - Nistor trimite un sut bomba din afara careului, dar acesta loveste transversala.

76 - Bourceanu vede cartonasul galben

74 - GOL STEAUA! Chipciu inscrie cu un sut fabulos de la 20 de metri! Mingea lovita cu piciorul stang nu se invarte in aer!

71 - Florin Costea intra in locul lui Tanase.

71 - Iliev s-a accidentat si are nevoie de interventia medicului.

69 - Stanca are o interventie excelenta fata in fata cu Paul Batin!

68 - Stanca iese la 30 de metri si degajeaza in tribune.

64 - Nistor trimite un lob, Stanca este batut, dar din fata portii respinge Chiriches!

61 - Balan intra in locul lui Radut.

60 - Tanase suteaza din afara careului, mingea se duce pe centrul portii.

59 - Se joaca mult la mijlocul terenului, cele doua formatii se inchid excelent.

55 - Voiculet suteaza din marginea careului, dar Stanca retine.

52 - Maxim se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

48 - Chiriches greseste o pasa simpla, Maxim patrunde in viteza, dar sutul sau se duce pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Ce ocazie!! Tanase trimite in bara laterala cu piciorul stang, mingea revine la Tatu, dar acesta trage in plasa laterala!

43 - Pintilii vede cartonasul galben si rateaza urmatorul meci.

40 - Chipciu suteaza din afara careului, mingea se duce pe langa poarta.

38 - Chipciu patrunde in careu, dar centrarea sa e respinsa in corner.

35 - Tatu vede cartonasul galben.

31 - Pandurii Targu Jiu a pus stapanire pe joc in ultimele minute.

28 - Ocazie mare pentru Steaua! Rusescu reia cu capul putin pe langa poarta din sapte metri!

26 - Cei doi suporteri sunt retinuti si scosi in afara arenei. Meciul se reia.

25 - Un suporter a intrat pe teren in careul Stelei. El este prins de stewarzi. Un alt suporter incearca sa patrunda pe teren, dar este oprit la timp.

24 - Chipciu centreaza periculos, dar Mingote reuseste sa respinga.

21 - Voiculet suteaza din afara careului, dar Stanca retine.

17 - Rusescu patrunde in careu si cade, dar Marius Avram lasa jocul sa continue.

15 - Chiriches urca imperial in ofensiva, trage cu spitul, dar Mingote scoate in corner.

11 - Voiculet vede cartonasul galben pentru un fault la Tanase.

8 - Rusescu suteaza din lovitura libera de la 30 de metri mult peste poarta.

7 - Calin Cristea vede cartonasul galben pentru un fault la Tatu.

4 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Marius Avram opreste stupid jocul.

1 - Fluier de start!

PANDURII: Mingote - Ungurusan, Viera, Calin Cristea, Ionut Rada - Mihai Pintilii, Alexandru Maxim, Dan Nistor, Claudiu Voiculet, Ibeh - Batin

Rezerve: Lazar, Brata, Tataru, Avramescu, Lemnaru, Alexandru Grigoras, Neagu

STEAUA 4-4-2: Stanca - Geraldo, Chiriches, Iliev, Parvulescu - Chipciu, Bourceanu, Radut, Tanase - Tatu, Rusescu

Rezerve: Ciuhulescu, Gardos, Lupu, Balan, Florin Costea, Mihai Costea, Nikolic

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Pandurii Steaua Live, #Pandurii Steaua in direct, #liga 1, #meciuri live , #live