Liga 1: Poli Timisoara castiga controversat meciul cu CFR Cluj

Sambata, 05 Martie 2011, ora 21:00
6831 citiri

Poli Timisoara a castigat derbiul cu CFR Cluj, scor 2-1, prin golurile lui Zicu si Ricketts. CFR Cluj a avut insa un penalty neacordat si un om eliminat gratuit.

Derbiul celor mai puternice echipe din provincie in ultimii ani a inceput cum nu se putea mai frumos. Cele doua combatante au lasat la o parte pragmatismul si au fortat inca din start, astfel ca primul gol a venit dupa numai patru minute.

Helder a facut o cursa de zile mari si a fost faultat in careu de Panin, iar arbitrul a acordat punctul cu var, de unde golgheterul Zicu a inscris din nou.

Clujenii au trecut imediat la atac si au presat poarta lui Pantilimon. Egalarea avea sa vina patru minute mai tarziu, tot dintr-o lovitura de pedeapsa.

Cadu a fost faultat in careu, arbitrul Marius Avram a acordat penalty, iar capitanul ardelenilor si-a demonstrat inca o data clasa de la punctul cu var.

Jocul s-a mai domolit dupa marcarea celor doua goluri, insa pana la pauza, ambele echipe puteau sa mai inscrie cel putin inca odata.

Nuno Claro si Costel Pantilimon s-au remarcat insa, astfel ca scorul de 1-1 a fost echitabil pentru primele 45 de minute.

Inceputul partii secunde a gasit CFR Cluj la fel de ofensiva in prima repriza, insa Pantilimon a avut doua interventii bune la suturile lui Nicoara si Hora.

In minutul 65, banatenii au primit insa un sprijin substantial din partea arbitrului Marius Avram, care l-a eliminat eronat pe Bastos pentru o cadere in careu. Nu numai ca Bastos nu trebuia eliminat, dar ardelenii ar fi trebuit sa beneficieze si de o lovitura de la 11 metri.

Ardelenii au incercat sa stea sus chiar si in inferioritate numerica, insa au fost prinsi pe contraatac.

In minutul 78, Zicu a pasat excelent catre Axente, iar acesta a centrat in fata portii, de unde Rickets a inscris fara emotii.

Timisoara a avut sansa desprinderii pe final de meci, insa Nuno Claro a fost de netrecut si meciul s-a incheiat cu victoria banatenilor, scor 2-1.

Dupa acest rezultat, Timisoara ramane pe locul secund, la cinci puncte in spatele Otelului, in timp ce CFR Cluj risca sa ramana in afara cupelor europene.

CFR Cluj - Poli Timisoara 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare!

90 - Sutul lui Axente intalneste bara, mingea revine in centrul careului, insa Ricketts se incurca de Goga si trimite mult peste!

90 - Ricketts reia pe langa poarta din centrarea lui Zicu.

88 - Batin intra in locul lui Maftei

86 - Ricketts reia cu capul din sase metri, insa Claro face un meci mare!

86 - Nuno Claro are o interventie excelenta, parand un sut bun al lui Goga.

85 - Hora trimite un sut excelent, insa Pantilimon scoate din nou in corner!

84 - Edimar intra in locul lui Nicoara!

81 - Goga trage in zid de la 20 de metri, din lovitura libera.

78 - GOL TIMISOARA! Rickets inscrie din pasa lui Axente!

77 - Desi joaca in inferioritate numerica, CFR Cluj este echipa mai periculoasa!

73 - Contraatac al CFR-ului, insa Nicoara se incurca in minge in careu si este deposedat.

71 - Ricketts intra in locul lui Burca la Timisoara!

70 - Centrare in careu catre Rada, dar fundasii lui Poli resping in ultimul moment.

66 - Decizie eronata a arbitrului! Trebuia acordat penalty pentru CFR Cluj!

65 - Bastos primeste al doilea cartonas galben pentru o simulare in careu!

63 - Hora suteaza frumos din 15 metri, dar Pantilimon boxeaza.

61 - Bud trage de la 30 de metri mult peste poarta si este fluierat!

59 - Axente recupereaza o minge in jumatatea adversa, insa arbitrul acorda fault.

55 - Zicu reia pe langa poarta din centrarea lui Sepsi!

52 - Sutul lui Nicoara de la marginea careului e scos in corner de Pantilimon.

51 - Din tribune s-a aruncat cu un telefon mobil, pe care aribtrul il retine.

50 - Timisoara sta avansat pe pozitii in startul partii secunde!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

44 - Cartonas galben pentru Maftei!

42 - Clujenii cer penalty dupa o interventie asupra lui Sepsi, dar jocul continua. Decizie corecta.

39 - Hora primeste o pasa in careu, insa sutul sau este blocat de fundasii banatenilor.

37 - Ionut Rada incaseaza un cartonas galben.

36 - Nervi multi pe teren. Ambele echipe isi doresc victoria!

35 - Burca incaseaza si el un cartonas galben!

33 - Bastos face o cursa frumoasa, dar trage peste poarta din 20 de metri.

31 - Bastos vede si el un cartonas galben!

28 - Peralta primeste cartonasul galben!

24 - Axente suteaza defectuos din banda dreapta, pe langa poarta.

20 - Bastos prinde un sut de zile mari, insa Pantilimon se evidentiaza!

17 - Nuno Claro are doua interventii excelente la suturile lui Ghionea si Luchin! Timisoara putea trece in avantaj!

17 - Pantilimon are probleme medicale, dar poate sa continue jocul.

15 - Sepsi primeste cartonasul galben pentru un fault la Hora.

12 - Ambele echipe joaca prudent in aceste momente dupa startul furibund de partida!

8 - GOL CFR Cluj! Capitanul Cadu inscrie din lovitura de la 11 metri!

7 - Hora suteaza periculos, dar Pantilimon reuseste sa apere.

4 - GOL TIMISOARA! Zicu inscrie dintr-un penalty clar obtinut de Helder!

3 - Clujenii au un prim atac, insa Helder reuseste sa respinga din careu.

1 - Fluier de start!

CFR CLUJ: Nuno Claro - Maftei, Cadu, Rada, Panin - Hora, Kivuvu, Peralta, Nicoara - Bud, Bastos

Rezerve: Minca, Emil Dica, Edimar, E . Kone, Nuno Diogo, Batin, Bus

TIMISOARA: Pantilimon - Sepsi, Ghionea, Luchin, Helder - Zicu, Bourceanu, Burca, Goga - Axente, Magera

Rezerve: Taborda, I. Matei, Rocha, Ricketts, Tames, Ignijatevic, Krjici

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...