Liga 1: Rapid invinge superb Timisoara

Duminica, 17 Aprilie 2011, ora 22:55
6919 citiri

Rapid a reusit sa castige meciul cu Poli Timisoara, scor 3-2, in urma unui meci care s-a ridicat la inaltimea unui derby.

Dornici sa spele rusinea de la Chiajna, giulestenii au fortat inca din startul meciului. Roman a mirosit slabiciunea lui Sepsi si l-a terorizat pe fundasul adus de Iancu de la Benfica.

Veriga slaba in banda stanga, Sepsi a fost depasit net la primele doua ocazii pe care giulestenii le-au avut. Mai intai, l-a scapat pe Roman in minutul 3, insa Pantilimon s-a opus. Acelasi scenariu a fost si la ocazia lui Herea din minutul 9.

Inevitabilul s-a produs doua minute mai tarziu, cand Roman a patruns central si a trimis catre Bozovici, care a finalizat elegant, la coltul lung pentru 1-0.

Timisoara s-a trezit brusc dupa primirea golului si in minutul 19 a egalat prin Zicu, dupa o grava eroare de respingere a portughezului Rui Duarte.

Banatenii au scazut din nou ritmul jocului si Rapid a revenit la carma. Golul de 2-1 a fost usor anticipabil, dar si o opera de arta.

Juliano Spadacio a hipnotizat defensiva banatenilor si a trimis un lob scurt pana la Roman, care a finalizat cu un sut puternic la coltul lung, din opt metri.

Startul partii secunde nu a adus revirimentuloaspetilor, ba dimpotriva. Giulestenii au continuat sa atace, in timp ce Timisoara privea impasibila.

Din minutul 61 s-a facut 3-1. Abia introdus pe gazon, Pancu a scapat spre poarta si a finalizat cu un sut langa bara, fara sansa pentru Pantilimon.

Dusan Uhrin a mutat ofensiv pe final de meci, insa de aceasta data banatenii nu au mai reusit sa intoarca scorul, asa cum s-a intamplat de 14 ori in acest campionat, chiar daca Alexa a redus din diferenta in minutul 85.

Timisoara a pierdut astfel primul meci din acest campionat si ramane pe locul doi, la un punct in spatele liderului Otelul. Rapid este pe cinci, la opt puncte in spatele liderului.

RAPID - POLI TIMISOARA 3-2

96 - Final de meci!

95 - Grigorie primeste cartonasul galben.

95 - Alexa primeste cartonasul galben.

95 - Pancu primeste cartonasul galben.

94 - Zagrean trage din 14 metri, dar Bornescu prinde!

90 - Cinci minute suplimentare!

90 - Roman primeste cartonasul galben.

87 - Frunza intra in locul lui Bozovici.

85 - GOL TIMISOARA! Alexa inscrie din fata portii si reduce diferenta!

83 - Final linistit de meci in Giulesti, Rapidul se pregateste de victorie.

81 - Nikolici intra in locul lui Bourceanu.

79 - Grigorie intra in locul lui Spadacio

78 - Pancu rateaza incredibil, din doar sase metri! Pantilimon are o interventie buna!

75 - Goga trimite in careu la Zicu, insa acesta nu reuseste sa trimita la poarta.

71 - In tribunele din Giulesti s-a declansat fiesta!

68 - Spadacio suteaza superb din afara careului, la o palma de vinclu!

67 - Spadacio vede cartonasul galben.

65 - Glauber are o interventie excelenta in fata lui Zagrean si trimite la Bornescu.

62 - Zagrean intra in locul lui Axente

61 - GOL RAPID! Pancu ii ia fata lui Cisovsky si inscrie cu un sut langa bara din 14 metri!

61 - Roman trage mult peste poarta din 30 de metri.

59 - Curtean intra in locul lui Tames

59 - Pancu intra in locul lui Herea

56 - Glauber reia cu capul din opt metri peste poarta.

53 - Spadacio executa o lovitura libera de la marginea careului in zid.

50 - Rapidistii incearca o schema la o lovitura libera, insa banatenii dejoaca.

46 - Reincepe jocul!

45 - Pauza

42 - Goga suteaza frumos din unghi in plasa laterala.

40 - Grigore primeste cartonasul galben.

39 - Cisovsky primeste cartonasul galben.

38 - Bozovici face un dribling superb in careu, insa sutul sau e respins de Pantilimon.

36 - Roman pleaca din nou pe contraatac, insa este oprit de Alexandru Tudor, care fluiera fault.

32 - GOL RAPID! Spadacio da o pasa lobata printre fundasii adversi, iar Roman inscrie cu un sut la coltul lung!

31 - Rui Duarte primeste cartonasul galben pentru ca l-a imbrancit pe Sepsi.

28 - Roman pleaca pe contraatac, insa trage mult peste poarta de la 30 de metri.

25 - Ritmul a mai scazut dupa marcarea golului lui Zicu.

22 - Pantilimon prinde o minge grea dupa o centrare deviata a lui Duarte.

19 - GOL TIMISOARA! Zicu egaleaza cu un sut din opt metri dupa o greseala a lui Rui Duarte!

17 - Timisoara a echilibrat jocul dupa primirea golului.

14 - Goga reia slab cu capul din 12 metri.

11 - GOL RAPID! Executie magnifica pe contraatac reusita de Bozovici! Jucatorul muntenegrean primeste in banda stanga, isi intoarce un adversar si suteaza cu piciorul drept la coltul lung!

9 - Sansa mare pentru Rapid! Contraatac rapid, Duarte trimite in fata portii, dar Pantilimon ajunge cu o fractiune de secunda inaintea lui Herea!

6 - Rui Duarte are doua incercari de verticalizare, dar trimite prea puternic de fiecare data.

3 - Roman scapa singur in careu, insa sutul sau este parat in corner de Pantilimon.

1 - Incepe meciul!

Rapid: Bornescu - Rui Duarte, Marcos Antonio, Glauber, Ezequias- M. Roman, N. Grigore, Olberdam, Bozovici - Spadacio, Herea

Rezerve: Coman, Vidanov, Grigorie, Frunza, Pancu, C. Costa

Poli: Pantilimon - Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi - Bourceanu, Tames, Alexa - Goga - Axente, Zicu

Rezerve: Taborda, Nikolic, Luchin, Zagrean, Curtean, Ignjatjevici, Burca

Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
Alegeri 2024. Cine sunt favoriții în viziunea lui Victor Ponta: “Oricine intră în turul doi cu George Simion, îl bate” INTERVIU VIDEO
Conflictele din Alianța PNL-PSD continuă deși a mai rămas puțin timp până la primul test al alegerilor. Unii candidații care și-au dorit să intre în cursa pentru Primăria Capitalei nu...