Liga 1: Steaua invinge meritat Otelul! Galatenii au jucat penibil

Miercuri, 13 Aprilie 2011, ora 23:27
16333 citiri

Steaua Bucuresti a castigat partida disputata pe teren propriu cu Otelul Galati, scor 1-0, din cadrul etapei cu numarul 26 a Ligii 1.

Echipa gazda a dominat clar meciul cu fostul lider al campionatului, Otelul Galati terminand disputa din Ghencea fara a avea vreo ocazie importanta.

Cele doua formatii au abordat prudent prima parte a meciului, iar primul sut pe poarta a fost consemnat abia in minutul 19, cand Nicolae Dica a trimis cu pamantul de la 25 de metri, fara a-i da insa emotii lui Grahovac.

Brazilianul Maicon a inscris unicul gol al partidei in minutul 25, cu o lovitura de cap din sase metri, dupa o combinatie frumoasa intre Latovlevici si Marinescu.

Steaua a punctat din nou cu trei minute inainte de pauza, prin Nicolita, dar reusita a fost anulata eronat pe motiv de ofsaid. Faza contestata de "ros-albastri" a fost urmata de o ratare incredibila a lui Bicfalvi, care a tras alaturi din fata portii.

Steaua a trecut pe langa gol si in debutul reprizei secunde. Gardos a interceptat un balon respins de Grahovac la o lovitura libera batuta de Dica, dar sutul sau a fost deviat in corner.

Bonfim putea marca in minutul 64, dar executia sa a trecut putin peste poarta galatenilor, in timp ce Tanase a incercat si el sa-l invinga pe Grahovac, dar balonul a fost respins de Costin.

In urma acestui rezultat, Steaua si-a pastrat pozitia a cincea in clasament, dar s-a apropiat la 9 puncte de liderului Ligii 1. Otelul a cazut pe locul doi, avand acelasi numar de puncte cu FC Timisoara, dar un golaveraj inferior.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Steaua - Otelul Galati, programata in etapa a 26-a din Liga 1.

LIVE Text:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Final de meci! Steaua se impune cu 1-0!

Min.90+2 - Brandan are nevoie de ingrijiri medicale dupa un duel cu un jucator al oaspetilor.

Min.90 - Trei minute de prelungire.

Min.88 - Bicfalvi incearca un sut de la 40 de metri, dar balonul trece mult peste poarta.

Min.87 - Viglianti este avertizat.

Min.86 - Steaua trece pe langa 2-0! Latovlevici ii paseaza lui Tanase care trimite la coltul lung, dar Costin respinge.

Min.83 - Gardos intervine din nou salvator in fata lui Iorga.

Min.82 - Tanase sutaza de la 20 de metri, dar Grahovac retine.

Min.81 - Ultima schimbare si la Steaua: Ricardo intra in locul lui Marinescu.

Min.80 - Nicolita primeste cartonasul galben.

Min.76 - Munteanu face ultima schimbare: Ibeh este inlocuit cu Punosevac.

INFO - Otelul n-a avut nicio ocazie pana acum.

Min.74 - Galatenii incearca pe contra-atac, dar Latovlevici se pozitioneaza excelent si blocheaza.

Min.72 - Cartu face a doua schimbare: Cristi Tanase intra in locul lui Dica.

Min.70 - Joc foarte fragmentat in ultimele minutue, cu multe faulturi.

Min.68 - Ibeh se resimte dupa ce primeste un cot in figura de la Bicfalvi.

Min.66 - Dica primeste galben pentru proteste.

Min.64 - Inca o ocazie in contul Stelei! Bonfim a trimis putin peste poarta lui Grahovac, dupa un corner executat de Brandan.

Min.61 - Prima schimbare la Steaua: Onofras este introdus in locul lui Maicon.

Min.60 - Sutul lui Viglianti din marginea careului trece peste poarta lui Tatarusanu.

Min.59 Inca o schimbare la Otelul: Antal ii ia locul lui Silviu Ilie.

Min.57 - Gardos primeste ingrijiri medicale.

Min.56 - Ilie il faulteaza dur pe Gardos si primeste cartonasul galben.

Min.55 - Iorga scapa singur cu Tatarasanu, dar Gardos intervine magistral si salveaza situatia.

Min.52 - Schimbare ofensiva la Otelul: Viglianti intra in locul lui Neagu.

Min.51 - Ocazie mare pentru Steaua! Grahovac respinge la o lovitura libera batuta de Dica, mingea ajunge la Gardos, dar sutul acestuia este respins in corner.

Min.50 - Munteanu gesticuleaza nemultumit pe marginea terenului si le cere elevilor sai sa atace.

Min.48 - Maicon trimite pe langa poarta dupa o lovitura libera executata de Brandan.

Incepe repriza secunda!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Se arata un minut de prelungire.

Min.44 Ratare incredibila a Stelei! Bicfalvi intra in posesia mingii dupa o respingere norocoasa, dar suteaza pe langa poarta.

Min.42 Steaua inscrie, dar golul este anulat! "Ros-albastrii" au tasnit pe contra-atac, Latovlevici a centrat pentru Nicolita care a inscris din patru metri. Reusita a fost anulta eronat pentru ofsaid!

Min.41 - Gardos blocheaza centrarea lui Salageanu.

Min.38 - Dica intra tare la Rapa, dar scapa nesanctionat.

Min.36 - Neagu il loveste in figura pe Marinescu si primeste cartonasul galben.

Min.34 - Salageanu suteaza bine din lovitura libera, Tatarusanu respinge in lateral.

Min.29 - Marinescu si Latovlevici combina din nou in flancul stang, dar Rapa intervine excelent.

Min.25 - Goooool Steaua! Latovlevici combina frumos cu Marinescu, ultimul centreaza in careu, iar Maicon inscrie cu o lovitura de cap imparabila din sase metri!

Min.23 - Bonfim blocheaza excelent pasa lui Ibeh catre Ilie.

Min.20 - Oaspetii pleaca pe contra-atac, dar Pena suteaza slab, mult pe langa poarta.

Min.19 - Primul sut pe poarta al meciului! Dica trimite cu pamantul de la 25 de metri, Grahovac retine fara emotii.

Min.17 - Perendija trece pe langa autogol la o faza la care a respuns in corner.

Min.13 - Perendija se resimte dupa un duel cu Maicon.

Min.11 - Maicon sare pe sub minge la centrarea lui Dica.

Min.10 - Dica ii trimite excelent lui Nicolita, dar Costin intervine si obtine posesia.

Min.7 - Bonfim centreaza prea lung si Grahovac repune din coltul careului mic.

Min.3 - Dica centreaza in careu, iar Costin respinge lovitura de cap a lui Nicolita.

INFO - Sunt aproximativ 5.000 de suporteri in tribunele stadionului Ghencea.

Incepe partida!

Echipele probabile:

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan, Marinescu - Dica, Maicon;

Rezerve: Stanca, Iliev, Burdujan, Tanase, Onofras, Martinovic, Ricardo;

Antrenor: Sorin Cartu;

Otelul Galati: Grahovac - Rapa, Sergiu Costin, Perendija, Salageanu - Giurgiu, Neagu - Iorga, Ibeh, Silviu Ilie - Pena;

Rezerve: Branet, Sarghi, Cojoc, Antal, Punosevac, Viglianti, Filip;

Antrenor: Dorinel Munteanu;

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Iulian Radu, Dorin Mudura (asistenti) - Augustus Constantin (rezerva);

Observatori: Constantin Stefan, Sorin Satmari.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...