Liga 1: Steaua blocheaza drumul Timisoarei spre primul loc

Sambata, 02 Aprilie 2011, ora 21:25
9555 citiri

FC Timisoara si Steaua Bucuresti au incheiat la egalitate, scor 0-0, intr-un meci contand pentru cea de-a 23-a etapa a Ligii 1.

Intr-o atmosfera superba creata de fanii banateni, care in cele din urma au dat foc catorva zeci de scaune, cele doua echipe s-au concentrat in prima parte a meciului mai mult pe faza defensiva.

Jocul extrem de tacticizat si faulturile dese de la centrul terenului au oferit un joc fragmentat si deloc spectaculos.

Prima mare ocazie de gol a venit in minutul 25 si a apartinut Stelei. Banel Nicolita a primit complet singur in dreapta careului, insa a sutat mai mult pe langa minge, ratand poarta din numai sapte metri.

In primele minute ale reprizei secunde s-a jucat pe contre, Rocha si Nikolici semnand primele ocazii la poarta lui Tatarusanu. Bicfalvi a avut golul victoriei in varful ghetei in minutul 83, dar mijlocasul Stelei a sutat pe langa poarta din cinci metri.

Ratarea lui Bicfalvi a fost urmata de o interventie de zile mari a lui Pantilimon, care a respins cu dificultate lovitura de cap a lui Banel Nicolita din 11 metri.

Folosit inca din primul minut, brazilianul Maicon a dezamagit la primul meci din Liga 1, fiind schimbat in repriza secunda. La FC Timisoara a debutat Andrei Zagrean, introdus de Dusan Uhrin in finalul partidei.

In urma acestui rezultat, FC Timisoara se mentine pe locul secund in Liga 1, la un punct in urma liderului Otelul Galati, in timp ce Steaua urca pe cinci, la egalitate de puncte cu Dinamo si Gaz Metan, mediesenii avand un meci mai putin disputat.

6.Gaz Metan 37 puncte (22 meciuri).

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea derbiului etapei a 23-a din Liga 1, FC Timisoara - Steaua Bucuresti.

LIVE Text:

FINAL DE MECI! FC Timisoara si Steaua termina la egalitate, scor 0-0!

Min.90+2 Tatarusanu iese dintre buturi si retine din fata lui Axente.

Min.90 Schimbare la Timisoara: Zagrean debuteaza pentru Poli, fiind introdus in locul lui Nikolici.

Min.90 Ultima schimbare la Steaua: Latovlevici este introdus in locul lui Surdu.

Min.89 Pantilimon intervine excelent in fata lui Nicolita, respingand peste poarta.

Min.87 Cisovsky patrunde periculos in careu, dar Geraldo intervine si indeparteaza pericolul.

Min.85 Se joaca pe contre. Cele doua formatii alearga dupa golul victoriei.

Min.83 Steaua trece din nou pe langa gol! Nicolita paseaza in fata portii la Bicfalvi, dar mijlocasul oaspetilor rateaza incredibil din cinci metri.

Min.82 Tatarusanu retine centrarea lui Alexa.

Min.81 Gardos vede galben pentru o intrare dura la Curtean.

Min.79 Alexa centreaza din lovitura libera, dar Bonfim respinge.

Min.76 Steaua rateaza deschiderea scorului prin Surdu, care suteaza direct in Pantilimon din pozitie de unu la unu.

Min.73 Prima schimbare la Timisoara: Axente ii ia locul lui Rocha, accidentat.

Min.71 O noua schimbare la Steaua: Ricardo Gomes intra in locul lui Iliev.

Min.69 Iliev intervine din nou salvator si blocheaza pasa lui Magera catre Nikolici.

Min.65 Magera este sanctionat cu cartonas galben pentru proteste.

Min.64 Ocazie imensa pentru Timisoara! Nikolici il dribleaza pe Iliev, paseaza la Alexa, dar acesta rateaza poarta din pozitie de unu la unu.

Min.62 Situatie periculoasa la un corner al gazdelor. Tatarusanu rateaza interventia, Magera suteaza intr-un adversar, dupa care trage peste poarta.

Min.56 Rocha patrunde superb in careu, dar finalizarea lasa de dorit, sutul trecand alaturi.

Min.55 Sepsi scapa pe conta-atac, dar este faultat de Bonfim, care primeste cartonasul galben.

Min.53 Schimbare la Steaua: Onofras intra in locul lui Maicon, care a avut o prestatie dezamagitoare.

Min.51 Nikolici il cauta pe Magera, dar Iliev este atent si intervine.

Min.50 Tortele suporterilor timisoreni au aprins cateva scaune. Pompierii incearca sa stinga flacarile.

Min.48 Nicolita patrunde in careu si paseaza catre Surdu, insa Sepsi intervine salvator.

INFO - Nu s-au facut modificari la pauza.

INCEPE REPRIZA A DOUA!

--------------------------------

FINAL DE PRIMA REPRIZA!

Min.45 Rocha primeste galben pentru un fault din spate la Gardos.

Min.42 Suturile lui Surdu si Bicfalvi sunt blocate de apararea banateana.

Min.39 Surdu se accidenteaza la un duel aerian cu Helder. Echipa medicala a Stelei intra pe teren.

Min.37 Burca suteaza puternic din afara careului, dar balonul trece peste poarta.

Min.36 Maicon este avertizat.

Min.34 Nicolita scapa singur in dreapta, insa Cisovsky il opreste cu un tackling senzational.

Min.31 Nicolita suteaza slab din afara careului.

Min.28 Corner si pentru Timisoara. Curtean executa, faza ramane fara rezultat.

Min.25 Ocazie importanta pentru oaspeti! Nicolita primeste liber in dreapta careului, insa suteaza pe langa poarta.

Min.23 Steaua obtine primul corner. Nicolita centreaza, dar Bonfim rateaza reluarea.

Min.19 Bicfalvi il faulteaza pe Helder si vede primul cartonas galben al meciului.

Min.18 Primul sut al lui Alexa trece cu mult peste poarta lui Tatarusanu.

Min.13 Rocha obtine o lovitura libera la marginea careului, Curtean trimite peste poarta.

Min.10 Sepsi intervine excelent in fata lui Nicolita si respinge centrarea lui Brandan.

Min.7 Alexa centreaza la bara a doua, mingea este recentrata, dar ajunge in cele din urma la Tatarusanu.

Min.6 Sepsi intercepteaza centrarea lui Iliev si indeparteaza pericolul.

Min.5 Fanii timisoreni fac spectatol in tribune asa cum au promis. Atmosfera rar intalnita in Liga 1.

Min.2 Brandan il cauta pe Maicon in stanga, insa gazdele recupereaza.

INCEPE MECIUL!

INFO - Cele doua echipe patrund pe teren. Coregrafie impresionanta a fanilor banateni.

INFO - Gigi Becali: "Daca batem la Timisoara, vom fi campioni. Cel putin pentru mine. Echipa asta este una extraordinara. Nu stiu ce s-ar putea intampla sa nu invingem. Daca batem, vom anunta premierile pentru alte echipe, le vom da. Astea nu sunt penale"

INFO - Aproximativ 250 de stelisti au venit la Timisoara.

INFO - Sunt peste 20.000 de suporteri in tribunele stadionului "Dan Paltinisanu".

FC Timisoara: Pantilimon - Helder, Ghionea, Cisovsky, Sepsi - Curtean, Burca, Alexa, Rocha - Nikolici, Magera;

Antrenor: Dusan Uhrin;

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Bonfim, Iliev, Geraldo, Brandan - Nicolita, Bicfalvi, Gardos, Surdu - Maicon, Bilasco;

Antrenor: Sorin Cartu.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#LIVE Timisoara Steaua, #LIVE Text Timisoara Steaua, #Timisoara Steaua Liga 1 , #live