Barajul pentru Liga 1: ACS Poli Timisoara invinge UTA Arad in prima mansa, dupa un meci spectaculos

Luni, 12 Iunie 2017, ora 22:21
10374 citiri

ACS Poli Timisoara a castigat prima mansa a barajului pentru Liga 1, scor 2-1, in fata celor de la UTA Arad, dupa un meci spectaculos.

Banatenii au avut un start excelent de partida si au facut rapid 2-0.

Minutul 22 a adus golul reusit de Pedro Henrique, cu un sut plasat, iar Cinu a facut 2-0 trei minute mai tarziu, cu o lovitura de cap, dintr-o pozitie de ofsaid nesemnalizata.

Formatia lui Ionut Popa s-a intrecut in ratari incredibile pana la pauza, astfel ca scorul a ramas 2-0.

Dupa pauza, Stratila a reusit sa puncteze in minutul 52 pentru UTA, un gol neanuntat de nimic, dupa o gafa mare a lui Canu.

Minutul 65 a adus eliminarea lui Neagu, iar Poli a ramas in inferioritate numerica si a trait periculos finalul de meci.

Mansa retur va avea loc joi, de la ora 17:30, in direct pe Ziare.com.

POLI TIMISOARA - UTA ARAD 2-1

90+3 - Final de meci!

90 - Bocsan trimite cu capul in transversala!

84 - Sansa mare pentru UTA, dar mingea reluata din opt metri trece putin pe langa poarta.

77 - Schimbare UTA: Valceanu intra in locul lui Copil.

73 - UTA este din ce in ce mai activa dupa ce a ramas in superioritate numerica.

68 - Schimbare Timisoara: Seroni intra in locul lui Doman.

65 - Neagu vede al doilea cartonas galben si este eliminat! Timisoara ramane in zece oameni!

63 - Schimbare UTA: Tanase intra in locul lui Stratila.

60 - Schimbare Timisoara: Mailat intra in locul lui Barbut.

60 - Doman ramane singur cu portarul, dar trage in el din cinci metri!

59 - Neagu vede cartonasul galben.

52 - GOL UTA! Stratila inscrie dupa o mare gafa a lui Canu, care da pe langa minge!

49 - Soljici suteaza superb din afara careului, mingea e scoasa din vinclu in corner!

46 - Se reia jocul!

Schimbare UTA: Stahl intra in locul lui Muntean.

45 - Pauza!

44 - Barbut scapa singur cu portarul, dar rateaza lamentabil si iroseste o sansa uriasa.

41 - Doman vede cartonasul galben.

39 - Croitoru suteaza pe langa poarta din marginea careului.

31 - Henrique reia mult peste poarta din fata portii.

25 - GOL TIMISOARA! Canu inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o faza fixa!

22 - GOL TIMISOARA! Henrique deschide scorul cu un sut plasat din opt metri!

18 - Barbut scapa intr-o pozitie buna, dar trimite peste poarta.

16 - Henrique intra in locul lui Popovici.

14 - Popovici s-a accidentat si are sanse mici sa mai joace.

7 - Bocsan trimite cu capul din sase metri, pe langa poarta.

4 - O prima actiune de atac a lui Poli, dar Artean se incurca la marginea careului advers.

1 - A inceput meciul!

ACS Poli Timisoara: Curileac - Bg. Straut, Bocsan, Cinu, G. Neagu - Artean, Soljic - Barbut, M. Croitoru, Doman - Al. Popovici

Rezerve: Ct. Straton - Seroni, Scutaru, Fucek, Mailat, Oct. Draghici, Henrique

UTA: Bg. Miron - Adili, Al. Manea, Gligor (cpt.), Burla - Stratila, Chindris, D. Copil, D. Muntean - Curtuius, Ad. Petre

Rezerve: Al. Barna - Vilceanu, Polgar, Stahl, I. Tanase, Piccioni, Jorza

Poli Timisoara a incheiat pe locul 12 in Liga 1, in timp ce UTA a terminat pe trei in Liga 2.

Returul va avea loc joi, la Siria, o localitate din aproprierea Aradului.

Din Liga 1 au retrogradat deja ASA Targu Mures si Pandurii Targu Jiu. Au promovat Juventus Colentina si Sepsi Sfantu Gheorghe.

Meciul este televizat de Digi Sport, Dolce Sport si Look TV.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Poli Timisoara UTA, #Poli Timisoara UTA LIVE, #Poli Timisoara UTA direct, #televizare Poli Timisoara UTA , #meciuri