CFR Cluj a invins FC Vaslui la capatul unui meci cu multi nervi

Luni, 19 Septembrie 2011, ora 23:20
4006 citiri

CFR Cluj a castigat, scor 2-0, intalnirea jucata luni seara pe teren propriu cu FC Vaslui, in etapa a 7-a a Ligii 1.

Clujenii au obtinut toate punctele dupa un meci plin de nervi si duritati, dar si foarte spectaculos, cu multe faze de poarta pentru ambele echipe.

Ambele goluri ale partidei au fost marcate in repriza a doua, la un interval de doua minute. Primul a fost inscris de Cadu in minutul 70, dintr-un penalti obtinut de Sougou, in timp ce al doilea i-a apartinut lui Weldon, in minutul 72, cu capul, dupa o centrare excelenta a lui Renan.

Pe langa cele doua goluri, ambele echipe au ratat o sumedenie de ocazii si numai interventiile excelente ale portarilor, in special ale lui Minca - intrat in prima repriza in locul lui Beto, care a fost nevoit sa paraseasca terenul dupa ce s-a taiat la ochi, dupa un duel cu Wesley - au facut ca tabela sa nu fie schimbata de mai multe ori.

Din pacate, meciul a fost plin de nervi, intrari dure si faze controversate. In minutul 47, Weseley a inscris dintr-o pozitie regulamentara, insa golul a fost anulat pe motiv de offside, iar penaltiul acordat clujenilor a fost contestat dur de oaspeti.

Din cauza protestelor, antrenorul vasluienilor, Viorel Hizo, a fost trimis in tribune, in minutul 62.

In urma acestui rezultat, clujenii au urcat pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 15 puncte, unul mai putin ca ocupanta primului loc - Dinamo. De partea cealalta, vasluienii sunt pe locul 8, cu 10 puncte.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre CFR Cluj si FC Vaslui, din etapa a 7-a a Ligii 1.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI !!! CFR Cluj - FC Vaslui 2-0 !!!

min.90+4 - Minca are o noua super-parada la un sut al lui Wesley.

min.90+1 - Minca trage de timp si vede cartonasul galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu 4 minute.

min.90 - Minca are o interventie fenomenala la o minge trimisa cu capul de Wesley.

min.89 - Schimbare la CFR Cluj: iese Weldon, intra Kivuvu.

min.88 - Galben pentru De Zerbi.

min.84 - Minca retine o minge trimisa de Adailton dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.81 - Cerniauskas scoate cu greu un sut bomba al lui Celestino.

min.79 - Schimbare la FC Vaslui: iese Temwanjera, intra Bello.

min.74 - BARA FC VASLUI! Adailton ia la tinta bara din stanga a portii aparate de Minca!

min.73 - Schimbare la vasluieni: intra Costin, iese Zmeu.

min.72 - GOOOL CFR CLUJ !!! Weldon inscrie cu capul dintr-o centrare a lui Renan !!!

min.71 - Milisavljevici vede si el cartonasul galben.

min.70 - GOOOL CFR CLUJ !!! Cadu executa in forta pe mijlocul portii si deschide scorul !!!

min.69 - Galben pentru Balauru si Wesley.

min.68 - PENALTI PENTRU CFR CLUJ!!! Balauru l-a faultat in careu pe Sougou, iar Augustus Constantin a aratat punctul cu var!!!

min.66 - Din pozitie excelenta, Weldon trimite pe langa poarta! Mare ocazie a clujenilor!

min.63 - Schimbare la CFR Cluj: intra De Zerbi, iese Ronny.

min.62 - Antrenorul vasluienilor, Viorel Hizo, este trimis in tribune, pentru proteste.

min.60 - Adailton si-a spart capul si are nevoie de interventia medicilor.

min.55 - Wesley nu ajunge la o centrare a lui Sanmartean.

min.54 - Galben pentru Adailton.

min.50 - Milanov il faulteaza pe Bastos si primeste cartonasul galben.

min.49 - Ronny cade in careul vasluienilor, cere penalti, insa arbitrul nu acorda nimic.

INFO: La reluari se observa ca atacantul brazilian se afla in pozitie regulamentara.

min.47 - Wesley inscrie, insa golul este marcat pe motiv de offside.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45+5 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Galben pentru Weldon.

min.45+2 - Ceriauskas retine un sut al lui Renan.

min.45+1 - Galben pentru Farkas.

min.45 - Cinci minute de prelnungire pentru aceasta prima repriza.

min.44 - Camora are o interventie buna si blocheaza o centrare a lui Adailton.

min.38 - Minca respinge cu greu un sut-centrare trimis de Sanmartean.

min.36 - Sanmartean il loveste cu cotul pe Panin si primeste cartonasul galben.

min.33 - Zmeu trece milimetric pe langa o centrare a lui Wesley.

min.32 - Renan suteaza peste poarta aparata de Cerniauskas.

min.28 - Bastos suteaza mult pe langa poarta vasluienilor.

min.26 - Farkas il deposedeaza din postura de ultim fundas pe Weldon.

min.23 - Schimbare la CFR Cluj: In cele din urma Beto e convins sa paraseasca terenul, locul lui fiind luat de Minca.

min.22 - De-a dreptul incredibil: Beto paraseste in lacrimi terenul!

min.21 - Beto e taiat urat deasupra ochiului stang, insa nu vrea sa paraseasca terenul, chiar daca doctorii se roaga de el sa nu mai continuie jocul.

min.18 - Atat Beto, cat si Wesley se resimt dupa ciocnire.

min.18 - Beto iese bine din poarta si boxeaza din fata lui Wesley.

min.16 - Ceriauskas retine in doi timpi un sut al lui Bastos.

min.9 - Diogo reia spectaculos spre poarta oaspetilor, insa mingea trece putin pe langa.

min.6 - Cerniauskas prinde cu usurinta o minge trimisa cu capul de Sougou.

min.5 - Adailton trimite slab pe langa poarta clujenilor.

min.2 - Weldon nu reuseste sa trimita spre poarta vasluienilor din numai 7 metri.

21:30 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Inaintea acestul meci, CFR se afla pe lcoul 4, cu 12 puncte, in timp ce vasluienii sunt pe pozitia a 8-a, cu 10 puncte.

ECHIPELE:

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Diogo, Camora - Bastos, Celestino, Renan - Sougou, Weldon, Ronny.

Antrenor: Jorge Costa.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Balauru, Farkas, Milisavljevici - Zmeu, Pavlovici - Adailton, Wesley, Sanmartean - Temwanjera.

Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitru: Augustus Constantin.

Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...