Dinamo a castigat dramatic derbiul cu CFR Cluj

Sambata, 05 Noiembrie 2011, ora 22:50
7567 citiri

CFR Cluj a pierdut, scor 2-3, intalnirea jucata sambata seara, pe teren propriu, cu Dinamo, in etapa a 13-a a Ligii 1. "Cainii" au obtinut victoria in minutul 90+2, dupa ce in minutul 82 au egalat la 2!

Intalnirea din Gruia le-a adus fata in fata pe primele doua clasate, iar spectacolul n-a lipsit.

Partida a inceput cu gazdele in atac, care au irosit mai multe ocazii importante prin Weldon, Renan si Cadu.

Primul gol al partidei avea insa sa fie inscris de Dinamo, prin Ionel Danciulescu. Acesta a primit in minutul 21 o pasa excelenta de la Catalin Munteanu si l-a invins pe Beto.

Gazdele s-au aruncat din nou in atac si aveau sa fie rasplatite in minutul 39, cand Tudor a dictat penalti dupa o tragere in care a lui Scarlatache la Ronny. A batut capitanul Cadu in forta si a inscris.

Repriza a doua a inceput ca din tun. Dupa numai 20 de secunde, Ronny i-a adus pe clujeni in avantaj, dupa ce-a finalizat din apropiere un sut al lui Sougou respins de Balgradean.

A urmat apoi o mare ocazie a lui Kapetanos, care a trimis spectaculos cu capul, mingea l-a depasit pe Balgradean, insa s-a lovit de bara si s-a plimbat pe linia portii. Clujenii au cerut gol, insa Tudor si asistentul Nica au luat decizia corecta.

Minutul 68 avea sa aduca cea de-a treia schimbare fortata pentru CFR Cluj. Dupa Weldon si Lionn, iesiti accidentati, Jorge Costa a fost nevoit sa-l inlocuiasca si pe Ronny.

Cand meciul se indrepta spre o victorie meritata a clujenilor, Diogo l-a tras in careu Ganea, intrat in partea secunda, iar Tudor a dictat a doua lovitura de la 11 metri din acest derbi. A batut Marius Niculae si a adus egalitatea pe tabela de marcaj.

Scorul final al intalnirii avea insa sa fie stabilit in minutul 90+2 de acelasi Niculae. Atacantul "cainilor" a preluat perfect de langa Diogo si l-a invins pe Beto pentru o victorie poate nemeritata a dinamovistilor.

In urma acestui rezultat, Dinamo s-a distantat la 4 puncte in fruntea clasamentului Ligii 1 si a luat o optiune serioasa pentru a termina turul pe primul loc.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, derbiul etapei a 13-a a Ligii 1 dintre CFR Cluj si Dinamo Bucuresti.

Desfasurarea intalnirii:

*Apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - Ultima schimbare la Dinamo: iese Danciulescu, intra Tucudean.

min.90+2 - GOOOL DINAMO !!! Niculae preia excelent de langa Diogo si apoi il invinge pe Beto !!!

min.90+1 - Schimbare la Dinamo: intra Bakaj, iese Rus.

min.90+1 - Balgradean trage de timp si primeste cartonasul galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Balgradean il blocheaza excelent pe Hora.

min.89 - Ganea suteaza pe langa poarta de la mare distanta.

min.87 - Danciulescu il faulteaza pe Diogo si vede un cartonas galben.

min.82 - GOOOL DINAMO !!! Bate Marius Niculae si marcheaza cu siguranta !!!

min.82 - PENALTI PENTRU DINAMO! Ganea e tras de Diogo in careu si Tudor dicteaza penalti pentru Dinamo!

min.78 - In cele din urma, Beto strange din dinti si continua meciul.

min.76 - Portarul Beto se resimte si cere interventia medicilor. O mare problema pentru clujeni, care au efectuat deja toate schimbarile.

min.73 - Prima schimbare la Dinamo: iese Alexe, intra Ganea.

min.70 - Muresan incearca sa-l surprinda pe Balgradean cu un sut din prima, de la 50 de metri, insa mingea se duce pe langa poarta "cainilor".

min.68 - A treia schimbare fortata a celor de la CFR Cluj: iese Ronny, accidentat, intra Hora.

min.67 - Ronny acuza o accidentare si cere schimbare.

min.65 - Galben pentru Diabate, dupa un fault la Panin.

INFO: Spectatorii clujeni striga: "Hotii, hotii", insa decizia asistentului Cristi Nica este corecta.

min.64 - Kapetanos trimite spectaculos cu capul, mingea il depaseste pe Balgradean, dar loveste bara si se plimba pe linia portii. Imensa ocazie a clujenilor!

min.62 - Beto prinde o minge adresata lui Danciulescu.

min.59 - Beto retine un sut al lui Munteanu de la marginea careului.

min.53 - Panin suteaza mult pe langa poarta gruparii din Soseaua Stefan cel Mare.

min.48 - Cadu intervine excelent si scoate din fata lui Niculae.

min.46 - GOOOL CFR CLUJ !!! Ronny inscrie la numai 20 de secunde de la startul partii secunde, dupa ce Balgradean a respins in prima faza un sut al lui Sougou !!!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Muresan primeste cartonasul galben pentru un fault la Niculae.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Niculae trimite o langa poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.39 - GOOOL CFR CLUJ !!! Cadu executa in forta si inscrie !!!

min.38 - Galben pentru Scarlatache.

min.38 - PENALTI PENTRU CFR CLUJ! Scarlatache il trage in careu pe Ronny si Tudor dicteaza lovitura de la 11 metri pentru gazde!

min.37 - Rus primeste un cartonas galben, dupa un fault la Camora.

min.36 - Beto prinde in doi timpi o minge trimisa de Niculae de la vreo 35 de metri.

min.34 - Celestino incearca sa-l surprinda pe Balgradean dintr-o lovitura libera de la 30 de metri, insa portarul "cainilor" e la post si retine mingea trimisa de mijlocasul clujenilor.

min.33 - Luchin il faulteaza pe Ronny si primeste cartonasul galben.

min.30 - Diogo trimite slab cu capul dintr-o pozitie buna si goalkeeperul lui Dinamo retine din nou cu usurinta.

min.26 - Jorge Costa e fortat sa faca a doua schimbare: iese Lionn, accidentat, intra Panin.

min.25 - Ronny trimite slab cu capul si Balgradean prinde cu usurinta.

INFO: Este golul cu numarul 201 pentru Ionel Danciulescu in prima divizie romaneasca.

min.21 - GOOOL DINAMO !!! Danciulescu primeste o pasa excelenta de la Munteanu si-l invinge pe Beto cu un sut din prima !!!

min.15 - Niculae isi da cu stangul in dreptul la o centrare buna a lui Rus.

min.11 - Schimbare la CFR Cluj: iese Weldon, accidentat, intra Kapetanos.

min.10 - Weldon nu mai poate continua meciul dupa acea accidentare din minutul 3.

min.9 - O noua ocazie pentru CFR Cluj. De data aceasta, Weldon trimite cu capul, insa pe centrul portii si Balgradean retine fara probleme.

min.8 - Balgradean retine o minge trimisa cu capul de Cadu.

min.4 - Renan suteaza de la 25 de metri putin pe langa poarta "cainilor".

min.3 - Weldon se resimte dupa un contact dur cu Diabate.

ora 21:00 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Inaintea acestui meci, Dinamo ocupa primul loc in clasamentul Ligii 1, cu 27 de puncte, in timp ce CFR Cluj e pe pozitia a doua, cu 26 de puncte.

ECHIPELE:

CFR CLUJ: Beto - Lionn, Cadu, Diogo, Camora - Celestino, Muresan, Renan - Sougou, Weldon, Ronny.

Antrenor: Jorge Costa.

DINAMO: Balgradean - Scarlatache, Luchin, Grigore, Diabate - Rus, Munteanu, Kone, Alexe - Danciulescu, Niculae.

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Arbitru: Alexandru Tudor.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...