Liga 1: CFR Cluj si FCSB au remizat in derbiul etapei

Joi, 21 Septembrie 2017, ora 22:52
12655 citiri

CFR Cluj si FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1, in ultimul meci al etapei a 11-a din Liga 1.

Partida din Gruia a fost dominata de tensiune, in timp ce spectacolul de pe teren a fost destul de scazut.

Dupa cateva momente de joc cu multe intreruperi, CFR Cluj a avut un gol anulat in minutul 8, pentru un presupus fault facut de Benzar asupra lui Nouvier.

Jocul a continuat sa fie echilibrat, cu multe greseli de ambele parti, iar prima ocazie mare de gol a venit abia in minutul 38, cand Balasa a reluat incredibil peste poarta din sase metri.

Finalul primei reprize a adus si golul la Cluj, CFR reusind sa deschida scorul prin Urko Vera, dupa o iesire gresita a portarului Florin Nita.

La pauza, Dica a mutat si l-a trimis pe teren pe Man, in locul lui Golofca, iar pustiul adus de la UTA a reusit sa isi faca rapid simtita prezenta.

Dupa o actiune de contraatac din minutul 64, Man a pasat excelent in careu catre Budescu, iar acesta a inscris si a adus egalarea.

In partea secunda, FCSB a cerut si un penalti pentru o intrare asupra lui Benzar, dar arbitrul a lasat jocul sa continue.

Dupa acest rezultat, CFR Cluj conduce Liga 1, cu 26 de puncte, in timp ce FCSB este pe locul doi, cu patru puncte mai putin.

Etapa urmatoare, FCSB va primi vizita lui Dinamo, iar CFR Cluj se va deplasa la Giurgiu pentru meciul cu Astra.

FCSB nu va putea conta in derbiul cu Dinamo pe Mihai Pintilii, suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene.

CFR CLUJ - FCSB 1-1

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

90 - Schimbare CFR Cluj: Balde intra in locul lui Deac.

90 - Coman suteaza in blocaj din centrul careului.

88 - Schimbare CFR Cluj: Rus intra in locul lui Nistor.

87 - Sunt multe intreruperi pe final de meci, nu se mai joaca mare lucru.

84 - Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Alibec.

80 - Culio si Manea se resimt, CFR pare picata si multumita cu scorul.

78 - Deac vede cartonasul galben pentru o intrare dura asupra lui Coman.

77 - Benzar centreaza din partea dreapta, mingea e respinsa fara emotii.

74 - Schimbare FCSB: Coman intra in locul lui Tanase.

69 - Benzar cade in careu si cere penalti, Hategan lasa jocul sa continue! Reluarea TV arata ca Benzar a fost agatat de Nouvier.

65 - Schimbare CFR Cluj: Omrani intra in locul lui Vera.

64 - GOL FCSB! Budescu inscrie cu un sut pe jos, mingea loveste bara si intra in poarta! Man paseaza excelent la gol!

63 - Sansa buna pentru CFR Cluj, dar Nita se redreseaza si prinde mingea.

62 - Benzar centreaza din partea dreapta in bratele lui Arlauskis.

58 - Planici intervine bine in careu in fata lui Vera intr-o situatie periculoasa.

57 - Budescu centreaza din partea dreapta, Arlauskis retine fara emotii.

56 - FCSB are o lovitura libera periculoasa, dar o bate scurt si gresit.

55 - Camora vede cartonasul galben pentru proteste.

51 - Budescu suteaza lamentabil din unghi, mult peste poarta.

49 - Budescu ii pune pe ardeleni pe contraatac, dar tot el recupereaza.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare FCSB: Man intra in locul lui Golofca.

45+1 - Pauza!

45 - GOL CFR CLUJ! Nita iese gresit, iar Urko Vera inscrie cu o lovitura de cap din sase metri!

41 - Alibec vede cartonasul galben pentru proteste.

38 - Ce ratare! Balasa trimite incredibil cu capul peste poarta din doar 5 metri, pozitie ideala!

37 - Perioada mai slaba de joc, inca nu am avut nicio ocazie mare de gol.

33 - Balasa vede cartonasul galben.

32 - Budescu mai greseste o pasa, a cata oare in acest meci? Joc foarte slab pentru mijlocasul ros-albastrilor.

29 - Budescu bate slab un corner, dar CFR Cluj nu profita pe contraatac.

26 - Jocul este intrerupt, Nedelcu se resimte dupa ce a primit un picior in fata de la Nisto. Arbitrul nu a acordat nici fault.

22 - Nouvier reia spre poarta, dar Nita retine fara emotii.

21 - Florin Tanase cade la marginea careului, insa nu primeste lovitura libera.

18 - Multe intreruperi in aceste momente, sunt multi nervi pe teren. Hategan se chinuie sa nu piarda meciul din mana.

15 - Prima ocazie a meciului! Budescu trimite un sut-centrare de la 40 de metri, Arlauskis scoate cu greu in corner!

13 - Pintilii vede cartonasul galben si va rata derbiul cu Dinamo!

12 - Budescu suteaza in blocaj de la 25 de metri. Mijlocasul ros-albastrilor nu pare prea concentrat in acest start de partida.

8 - GOL Anulat pentru CFR Cluj! Vera inscrie cu capul, dar reusita e anulata pentru un fault facut de Nouvier asupra lui Benzar. O decizie care va starni controverse.

7 - Planici respinge bine la o centrare din partea stanga trimisa de Camora.

4 - Culio centreaza din partea stanga, mingea ajunge in bratele lui Nita.

2 - FCSB pleaca pe contraatac, dar Alibec trage in blocajul lui Cristi Manea.

2 - O prima centrare in careul FCSB, dar Planici respinge excelent.

1 - A inceput meciul!

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Muresan, Camora - Culio, Hoban - Nouvier, Deac, Nistor - U. Vera

Rezerve: Duka, Omrani, I. Balde, Boli, Hamed, Peteleu, L. Rus

FCSB: Nita - Benzar, Planici, Balasa, Morais - Pintilii, Nedelcu - Golofca, Budescu, Tanase - Alibec

Rezerve: Stancioiu, Larie, Gnohere, Momcilovici, Coman, Popescu, Man

CFR Cluj nu are nicio absenta in acest meci, in timp ce de la FCSB va absenta Filipe Teixeira, din cauza unei accidentari.

CFR Cluj ocupa primul loc in campionat, cu 25 de puncte, iar FCSB are 21 de puncte.

Etapa urmatoare, FCSB va disputa marele derbi cu Dinamo, in timp ce CFR Cluj se va deplasa la Astra Giurgiu.

Meciul este televizat de Digi Sport, Telekom Sport si Look TV

Guvernul modifică plafoanele la energie, „în favoarea cosumatorilor”. Până când se prelungește măsura
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că Guvernul le-a promis românilor că menţinem plafonarea preţurilor la energie şi gaze până în primăvara lui 2025 iar astăzi, în...
Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
#CFR Cluj FCSB, #CFR Cluj FCSB LIVE, #CFR Cluj FCSB direct, #televizare CFR Cluj FCSB, #cine transmite CFR Cluj FCSB , #meciuri