Liga 1: Steaua pierde cu FC Voluntari

Luni, 22 Februarie 2016, ora 22:25
13718 citiri

Steaua a facut un pas gresit in cursa pentru castigarea campionatului, pierzand, scor 1-3, pe terenul lui FC Voluntari, in etapa a 25-a din Liga 1.

Avand in fata o formatie care nu a folosit niciunul dintre cei sase jucatori imprumutati de la Steaua, trupa lui Reghecampf a inceput in forta confruntarea din Stefan cel Mare.

Stanciu a dirijat atacurile, Hamroun si Chipciu au fost neinspirati, insa ocaziile la poarta lui Bornescu au curs una dupa alta.

Steaua a avut si un penalti neacordat in minutul 14, cand arbitrul Catalin Popa a trecut cu vederea un hent evident.

Dupa patru ocazii mari la poarta Voluntariului, ilfovenii au reusit sa deschida surprinzator scorul in minutul 37, cand Achim a reluat cu capul centrarea lui Kone.

Reghecampf a mutat la pauza, l-a introdus pe Adi Popa, iar acesta a avut nevoie de doar patru minute pentru a aduce egalarea dupa o cursa superba.

Steaua a dominat finalul meciului, dar nu a reusit sa puna presiunea suficienta pentru a marca golul victoriei.

Mai mult, cu un minut inainte de final, Kone a facut cursa carierei si, scapat pe contraatac, l-a invins pe Nita. Acelasi Kone a mai punctat o data in prelungiri, producand surpriza acestui an in Liga 1.

Dupa acest rezultat, Steaua acumuleaza 43 de puncte si ajunge pe locul 5 in Liga 1. FC Voluntari este pe locul 12, cu 21 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni CSMS Iasi, in timp ce FC Voluntari se va duela cu Concordia Chiajna.

FC VOLUNTARI - STEAUA 3-1

90+6 - Final de meci!

90+4 - GOL FC VOLUNTARI! Kone primeste liber in careu si inscrie pentru 3-1!

90 - 5 minute suplimentare.

89 - GOL FC VOLUNTARI! Kone face o cursa de la centrul terenului si inscrie pe contraatac!

84 - Timo Gebhart incearca o patrundere, insa este blocat.

80 - Contraatac doi contra doi pentru Voluntari, Popa intervine salvator.

77 - Mitache intra in locul lui Iorga.

77 - Kharja intra in locul lui Momcilovici.

74 - Marica reia din foarfeca pe langa poarta.

72 - Stanciu vede cartonasul galben pentru simulare.

67 - Ilfovenii ating de doua ori mingea cu mana in careu, jocul continua.

65 - Gebhart intra in locul lui Hamroun.

63 - Steaua are posesia, dar nu reuseste sa se apropie periculos de poarta adversa.

59 - Calintaru intra in locul lui Filipov.

57 - Ce ocazie!!! Stanciu suteaza putin pe langa poarta de la 20 de metri.

54 - Tamas greseste o preluare in propriul careu, dar ilfovenii obtin doar un corner.

51 - Chipciu primeste ideal la marginea carelui, dar preia lamentabil.

49 - GOL STEAUA! Adi Popa ia o actiune pe cont propriu si inscrie cu un sut puternic cu piciorul stang!

46 - Se reia jocul!

46 - Vodut intra in locul lui Balan la Voluntari.

46 - Adi Popa intra in locul lui Bourceanu.

45+1 - Pauza!

45 - Cartonas galben pentru Novakovici.

44 - Pintilii primeste cartonasul galben.

43 - Actiune prelungita de atac a Stelei, insa Chipciu faulteaza in atac.

37 - GOL VOLUNTARI! Achim inscrie cu o lovitura de cap din centrarea venita de la Kone, din corner.

36 - Hamroun vede cartonasul galben.

36 - Ce ocazie!!! Chipciu centreaza ideal pentru Marica, dar acesta suteaza peste din doar zece metri, cu toata poarta in fata.

35 - Ce ocazie!!! Chipciu preia frumos in careu, suteaza cu piciorul stang, dar mingea se duce alaturi.

33 - Tamas si Moke primesc cartonasul galben.

29 - Marica primeste la marginea careului, suteaza, dar mingea e deviata in corner.

26 - Ce ocazie!!! Hamroun primeste in careu intr-o pozitie ideala, dar trage mult peste poarta.

24 - Rus s-a accidentat si primeste ingrijiri medicale.

20 - Stanciu executa o lovitura libera, insa ilfovenii reusesc sa respinga.

16 - Ce ocazie!!! Stanciu suteaza puternic din 12 metri, mingea e deviata putin pe langa.

14 - Ce ocazie!!! Mingea sutata de Stanciu e deviata, dar Enache si Marica nu reusesc sa suteze spre poarta. Rus pune mana pe minge, dar arbitrul nu vrea sa acorde penalti.

13 - Lovitura libera indirecta pentru Steaua de la 14 metri.

10 - Marica reia slab cu capul in bratele lui Bornescu.

6 - Laurentiu Rus centreaza imprecis din banda dreapta.

3 - Ce ocazie! Stanciu bate bine un corner, Tamas reia insa putinpeste poarta cu umarul.

2 - Chipciu centreaza periculos in careu, Novakovici respinge.

1 - A inceput meciul!

Info: Meciul incepe la ora 20:30 si este televizat de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

Voluntari: Bornescu - Filipov, Novakovici, Tiru, Barna - Achim, Moke - Rus, Kone, Iorga - Balan

Rezerve: Balauru, Grigore, Maftei, Mitache, Novac, Vodut

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovic - Pintilii, Bourceanu - Chipciu (cpt), Stanciu, Hamroun - Marica.

Rezerve: Cojocaru - Carp, Filip, Kharja, Gebhart, Bawab, Popa.

Inaintea etapei, Steaua ocupa locul 4, cu 43 de puncte, in timp ce FC Voluntari este pe 12, cu 18 puncte.

In turul campionatului, Steaua s-a impus cu 3-1.

In aceasta partida Reghecampf nu va putea conta pe Fernando Varela si Paul Papp.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...