Liga 1: Steaua s-a distrat cu Viitorul lui Hagi

Sambata, 19 Martie 2016, ora 22:22
13369 citiri

Steaua a castigat fara probleme partida disputata in a treia etapa a play-off-ului Ligii 1, scor 3-1, pe terenul Viitorului Constanta.

Dupa o jumatate de ora fragmentata, in care ambele echipe si-au impartit perioadele de dominare, Steaua a primit un penalti controversat in minutul 35.

Goulon a intervenit asupra lui Nicusor Stanciu in suprafata de pedeapsa, iar arbitrul a acordat penalti, Hamroun transformand fara emotii.

Trei minute mai tarziu, Steaua a mai marcat o data dintr-o faza controversata. Bourceanu a pasat ideal catre Adi Popa, acesta a preluat cu mana, iar apoi l-a invins pe Pecanha.

Hagi a mutat ofensiv la pauza, iar Viitorul s-a aruncat in atac, fara sa creeze insa mari probleme la poarta lui Nita.

De spatiile libere lasate in defensiva au profitat insa stelistii, care s-au distantat la 3-0 in minutul 59, dupa o reusita superba a lui Nicusor Stanciu.

Viitorul a marcat in cele din urma in minutul 73, cand Varela a comis penalti, iar Florin Tanase a punctat cu noroc dupa ce Nita aparase lovitura de pedeapsa.

Dupa acest rezultat, Steaua ocupa locul 2 in Liga 1, cu 29 de puncte, trei mai putin decat Astra, in timp ce Viitorul este pe 5, cu 24 de puncte.

Etapa viitoare, Steaua se va deplasa la Targu Jiu, iar Viitorul se va duela cu ASA Targu Mures.

VIITORUL - STEAUA 1-3

90+4 - Final de meci!

90 - Patru minute suplimentare.

89 - Stanciu suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera!

87 - Boli vede cartonasul galben.

86 - Chitu suteaza putin pe langa poarta din lovitura libera!

85 - Muniru comite hent la marginea careului. Lovitura libera periculoasa pentru constanteni.

80 - Nicolita vede cartonasul galben.

77 - Schimbare Steaua: Muniru intra in locul lui Chipciu.

73 - GOL VIITORUL! Nita apara sutul din penalti al lui Tanase, dar mingea revine la jucatorul Viitorului care marcheaza cu capul!

71 - Penalti pentru Viitorul dupa un fault comis de Varela!

66 - Bawab intra in locul lui Bourceanu.

65 - Tamas suteaza modest pe jos din lovitura libera de la 35 de metri.

62 - Florinel Coman intra in locul lui Cristian Ganea.

59 - GOL STEAUA!!! Nicusor Stanciu inscrie cu un sut langa bara dupa o pasa fabuloasa a lui Pintilii!

54 - Steaua pleaca pe contraatac, insa Stanciu greseste preluarea.

49 - Chitu vede cartonasul galben pentru simulare.

48 - Stanciu suteaza pe langa poarta din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Viitorul: Rusu si Chitu intra in locul lui Hagi si de Lucas.

46 - Schimbare Steaua: Tamas intra in locul lui Hamroun.

45 - Pauza!

45 - Benzar suteaza peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri.

44 - Fernando Varela vede cartonasul galben.

42 - Chipciu vede cartonasul galben.

38 - GOL STEAUA!!! Bourceanu da o pasa geniala peste apararea adversa, Popa ramane singur si inscrie cu un sut plasat!!! Constantenii sustin ca Popa a facut hent la preluare.

37 - Bourceanu vede cartonasul galben.

35 - GOL STEAUA!!! Hamroun suteaza langa bara si deschide scorul!!!

34 - Penalti pentru Steaua dupa un fault al lui Goulon asupra lui Stanciu. Goulon vede cartonasul galben! Constantenii sustin ca faultul a fost acordat prea usor.

33 - Corner pentru Viitorul, mingea ajunge la Ganea, al carui sut e deviat in bratele lui Nita.

28 - Nita iese excelent si blocheaza in fata lui Pablo De Lucas.

23 - Pintlii greseste o minge la centrul terenului, insa Ianis greseste pasa spre Tanase.

19 - Chipciu reuseste sa distruga doua faze promitatoare in doar 20 de secunde.

18 - Steaua a echilibrat in ultimele minute, dupa un start mai bun al Viitorului.

14 - Stanciu suteaza slab de la 30 de metri in bratele portarului.

13 - Goulon reia periculos, insa este surprins in ofsaid.

10 - Goulon degajeaza gresit in propriul careu, insa stelistii nu profita.

7 - Hamroun loveste cu capul, dar trimite pe langa poarta.

7 - Un inceput de meci incalcit, cu multe greseli la mijlocul terenului.

1 - Tanase suteaza mult pe langa poarta din 15 metri.

1 - A inceput meciul!

Info: Meciul este televizat de Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV

Viitorul: Pecanha - Benzar, Goulon, Boli, Ganea - Marin, Filip, Da Lucas - Nicolita, Hagi, Tanase

Steaua: Nita- Enache, Varela (cpt), Tosca, Momcilovic - Bourceanu, Pintilii - Popa, Stanciu, Hamroun - Chipciu.

Rezerve: Cojocaru - Papp, Sulley, Kharja, Bawab, Tade, Tamas.

Inaintea acestui meci, Steaua este pe 3, cu 26 de puncte, in timp ce Viitorul este pe 5, cu 24 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua se deplaseaza la Targu Jiu, in timp ce Viitorul merge la Targu Mures.

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...