Steaua smulge o remiza cu Dinamo in derbiul Romaniei (Video)

Sambata, 01 Martie 2014, ora 22:50
32383 citiri

Steaua a terminat la egalitate cu Dinamo, scor 1-1, in marele derbi al Romaniei din etapa a 21-a a Ligii 1. Dinamo a deschis scorul dintr-un penalti al lui Dragos Grigore, dar stelistii au egalat dramatic prin Claudiu Keseru, in minutul 89.

Steaua a inceput crispat marele derbi din Ghencea si a facut o prima repriza destul de slaba, in care s-a lovit ca de un zid de blocul defensiv al trupei lui Flavius Stoican.

Printre numeroase greseli, ros-albastrii puteau totusi sa intre in avantaj la cabine, insa au fost imprecisi la finalizare.

Prima sansa de gol i-a apartinut lui Lucian Sanmartean, in minutul 7, cu un sut direct din corner, scos de Balgradean cu mari emotii.

Cea mai mare ocazie din prima parte a purtat insa semnatura lui Cristi Tanase, care a sutat in bara laterala in minutul 29, dupa o respingere gresita a lui Cristian Balgradean.

Portarul dinamovist s-a revansat totusi patru minute mai tarziu, scotand de sub bara un sut bun din afara careului trimis de Lucian Sanmartean.

Cu un Latovlevici complet iesit din forma, Steaua a atacat in special in banda dreapta, numai ca numeroasele centrari trimise de Adi Popa nu si-au gasit tinta in careul advers. S-a intrat la cabine cu un 0-0, spre nemultumirea fanilor stelisti care isi tradau primele semne de nemultumire.

Jocul campioanei nu s-a schimbat nici dupa pauza, chiar daca Laurentiu Reghecampf i-a aruncat in lupta pe Piovaccari si Prepelita.

Dimpotriva, Dinamo a reusit sa deschida scorul in minutul 57, dupa un penalti acordat de Alexandru Tudor in urma unui fault comis de Tatarusanu. Dragos Grigore a transformat cu emotii penaltiul, printr-o scarita.

In criza de timp si de idei, Laurentiu Reghecampf l-a aruncat in atac si pe Claudiu Keseru, iar acesta a reusit primul sau gol la Steaua intr-un moment in care campioana parea ca nu mai are idei. Keseru a primit in minutul 89 la marginea careului, a preluat si apoi a sutat langa bara, imparabil, stabilind scorul final!

Dupa acest rezultat, Steaua ramane prima in clasament, cu 49 de puncte, in timp ce Dinamo ocupa locul 5, cu 33 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni in deplasare pe CFR Cluj, iar Dinamo va primi vizita Coronei Brasov.

STEAUA - DINAMO 1-1

90+3 - Final de meci!

90 - Piovaccari cade in careu si vede cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

89 - GOL STEAUA! Keseru inscrie cu un sut langa bara din 14 metri!

86 - Asanovici intra in locul lui Grigore.

82 - Keseru bate slab un corner in bratele lui Balgradean.

80 - Joel Thomas vede cartonasul galben.

79 - Joel Thomas intra in locul lui Tucudean.

77 - Keseru strica o actiune periculoasa a Stelei si este fluierat.

75 - Steaua nu da semne ca are resursele necesare pentru a forta egalarea.

71 - Tatarusanu respinge in lateral un sut trimis de Matei.

69 - Szukala reia slab cu capul si se loveste de Piovaccari.

68 - Prepelita trage mult pe langa poarta de la 30 de metri.

65 - GOL ANULAT STEAUA! Keseru trage din afara careului, mingea e respinsa pana la Piovaccari, acesta inscrie dar de la margine se ridica fanionul. Decizia e corecta.

64 - Keseru intra in locul lui Stanciu.

63 - Dinamo s-a instalat in jumatatea adversa in ultimele minute.

60 - Tanase vede cartonasul galben!

58 - Ce ocazie! Tucudean trage puternic pe jos, Tatarusanu reuseste sa apere!

57 - GOL DINAMO! Grigore inscrie din penalti! Grigore trimite prin "scarita", Tatarusanu atinge mingea, dar aceasta cade dupa linia portii!

56 - Penalti pentru Dinamo! Dintr-un ricoseu mingea ajunge in careul Stelei, iar Tatarusanu il faulteaza pe Tucudean!

54 - Schimbare Dinamo: Lazar intra in locul lui Serban.

53 - Filip vede cartonasul galben.

53 - Piovaccari intra in careu, dar este blocat in momentul centrarii.

49 - Steaua pleaca pe contraatac, dar Prepelita centreaza defectuos.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Steaua: Piovaccari si Prepelita intra in locul lui Varela si Popa.

45+2 - Pauza!

44 - Se aud fluieraturi in Ghencea dupa mai multe pase gresite de ros-albastri.

40 - Chipciu primeste singur in careu de la Latovlevici, dar se incurca in balon si iroseste o sansa mare.

37 - Dinamo cere penalti dupa ce Matei se agata de Szukala, jocul continua.

35 - Steaua pleaca pe contraatac, Popa centreaza in fata portii, insa nu vine nimeni sa bage mingea in plasa!

33 - Ce ocazie! Sanmartean trage superb din marginea careului, Balgradean scoate cu greu de sub bara!

32 - Popa patrunde periculos in careu, centrarea sa e respinsa insa in corner.

30 - Adi Popa vede cartonasul galben!

29 - Ce ocazie! Tanase trage din 6 metri in bara laterala! Mingea revine in joc, dar suturile ulterioare sunt blocate.

27 - Popa patrunde in careul dinamovist, dar centreaza imprecis.

24 - Ionut Serban se resimte dupa un duel cu Sanmartean.

22 - Matei bate lovitura libera mult peste poarta.

21 - Lovitura libera periculoasa pentru Dinamo la marginea careului.

18 - Tanase trage cu efect in bratele lui Balgradean.

15 - Adi Popa suteaza din unghi defectuos in plasa laterala.

15 - Sanmartean bate lovitura libera, Thicot scoate in corner.

14 - Steaua obtine o lovitura libera periculoasa la marginea careului, lateral dreapta.

12 - Tanase ia o actiune pe cont propriu, insa pierde balonul.

9 - Varela patrunde in careu, insa centrarea sa este imprecisa.

7 - Ce sansa! Sanmartean trage pe poarta din corner, Balgradean evita golul cu varful degetelor.

7 - Primul corner pentru Steaua. Sanmartean bate scurt, Grigore scoate cu greu in corner.

5 - Balgradean are probleme medicale si poate fi inlocuit.

3 - Steaua pleaca pe contraatac prin Popa si Chipciu, dar pasa spre Varela e prea puternica.

1 - O prima actiune de atac a Stelei, Grigore il blocheaza pe Tanase.

1 - Fluier de start!

Meciul incepe cu cateva minute intarziere din cauza tortelor si petardelor.

20:55 - Simona Halep va da lovitura de start in acest meci.

Info: Meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de Digi Sport

Steaua (4-2-3-1): Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean - Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu;

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Rezerve: Nita, Kapetanos, Prepelita, Pirvulescu, Piovaccari, Keseru, Radut

Dinamo (4-2-3-1): Balgradean - Rus, Thicot, D.Grigore, St. Filip - Boubacar, Elton - Matei, I. Serban, Rotariu - Tucudean;

Antrenor: Flavius Stoican.

Rezerve: Nauomvski, C. Munteanu, Thomas, Barboianu, Asanovic, C. Grecu, V. Lazar

Ultimele informatii:

ora 19:14 - Echipa de start a lui Dinamo: Balgradean - Rus, Thicot, Dr. Grigore, Filip - I. Serban, Boubacar, Elton - Matei, Tucudean, Rotariu.

ora 19:11 - Cele doua echipe ajung la stadionul Steaua.

Echipele probabile:

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii, Sanmartean - Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu

Dinamo: Balgradean - L. Rus, Thicot, Dr. Grigore, Filip - I. Serban, Boubacar, Elton - Matei, Tucudean, Rotariu.

Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Onita si Vasile Marinescu

In cazul in care vor primi cartonas galben, Szukala, Stanciu, Chipciu, Sanmartean si Kapetanos vor rata derbiul cu CFR Cluj din etapa urmatoare.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Steaua Dinamo, #Steaua Dinamo live, #Steaua Dinamo direct, #Steaua Dinamo televizare, #Steaua Dinamo pe Net , #meciuri