Surpriza uriasa la Cluj: Astra, zdrobita de CFR!

Sambata, 13 Septembrie 2014, ora 22:55
5578 citiri

Surpriza etapei cu numarul 7 din Liga 1 s-a produs la Cluj, acolo unde Astra, detinatoarea Cupei si a Supercupei, a fost zdrobita de CFR.

"Feroviarii" s-au impus cu scorul de 4-1 si au urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1.

Astra, a doua reprezentanta a Romaniei in Europa League, era obligata sa se impuna in Gruia pentru a reveni pe prima pozitie a clasamentului. Giurgiuvenii au inceput insa slab meciul cu CFR, amenintand sporadnic poarta lui Fegueiras cu suturi de la distanta.

In schimb, gazdele au deschis scorul la prima actiune ofensiva mai serioasa, Deac marcand din pasa lui Monroy. Zece minute mai tarziu acelasi Deac se transforma in servant pentru Tade, care a dus scorul la 2-0.

Astra a dat semne de revenire imediat dupa pauza, cand Fatai a redus din diferenta la capatul unei actiuni personale de toata frumusetea, insa nu a fost decat o iluzie pentru vicecampioana.

Giurgiuvenii au ramas cu un jucator mai putin dupa eliminarea lui Ben Youssef, din minutul 64, pentru ca un sfert de ora mai tarziu Guima sa duca scorul la 3-1.

Astra a mai pierdut un fotbalist in prelungiri, dupa eliminarea lui Pliatstikas, iar Tade a stabilit scorul final, 4-1, transformand o lovitura de la 11 metri.

ECHIPELE DE START

Astra: S. Lung jr. - Pliatsikas, Toure, Oros, J. Morais - Laban, Takayuki - G. Enache, Budescu, De Amorim - Bukari

CFR: Felgueiras - Susici, Larie, I. Rada, Camora - Muniru, Monroy - Deac, Tade, Jakolis - Guima

Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...