Dinamo bate tot in Liga 1

Duminica, 28 August 2011, ora 21:50
5636 citiri

Dinamo a castigat, scor 2-1, intalnirea jucata duminica seara cu Otelul Galati, in etapa a 5-a a Ligii 1.

"Cainii" au uitat de eliminarea rusinoasa din Europa League si au obtinut cea de-a 5-a victorie din tot atatea meciuri jucate in acest sezon.

Programata in aceeasi zi ca si nunta lui Cristi Borcea, intalnirea dintre Dinamo si Otelul a fost lipsita de spectaculozitate, doar in final cele doua grupari aratand ceva mai multa pofta de joc.

Partida a reprezentat ultima disputata de Gabriel Torje in tricoul "ros-albilor", micutul mijlocas dreapta urmand a evolua din septembrie pentru gruparea italiana Udinese.

Primul gol al intalnirii le-a apartinut gazdelor si a fost inscris de Moti, cu capul, in urma unei corner executat de Catalin Munteanu. Era minutul 22 si acesta urma sa fie scorul pauzei.

Dupa o prima repriza monotona, cele doua echipe au iesit mai mult la joc in repriza a doua, in special galatenii, care au reusit sa egaleze in minutul 72 prin Costin, dupa ce-a profitat de o greseala a lui Grigore la o lovitura libera executata de Paraschiv.

Bucuria oaspetilor a durat insa doar 8 minute, pentru ca acelasi Catalin Munteanu a batut din nou perfect un corner, iar Niculae a marcat cu capul golul victoriei.

Dinamo invinge cu 2-1 si se mentine pe primul loc al clasamentului Ligii 1 cu maxim de puncte. De partea cealalta, campioana e pe locul 7, cu 7 puncte, si nu pare nici pe departe pregatita de un duel cu Manchester United.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Dinamo si Otelul Galati, din etapa a 5-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII!!! Dinamo - Otelul 2-1!!!

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Torje e faultat clar la marginea careului, insa Balaj nu acorda nimic.

min.88 - Ilie respinge o centrare periculoasa a lui Munteanu.

min.86 - Dorinel Munteanu face o schimbare: intra Viglianti, iese Giurgiu.

min.85 - Tucudean cade in careul galatenilor, cere penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continuie.

min.80 - GOOOL DINAMO!!! Niculae marcheaza cu capul dupa un corner executat de Torje!!!

min.78 - De la 30 de metri, Torje trimite putin pe langa poarta galatenilor.

min.77 - Schimbare la Dinamo: iese Danciulescu, intra Tucudean.

min.72 - GOOOL OTELUL!!! Paraschiv centreaza dintr-o lovitura libera, Grigore lufteaza, iar Costin inscrie din apropierea portii!!

min.71 - Patrascu primeste un cartonas galben.

min.66 - Munteanu trimite mult peste poarta lui Grahovac.

min.65 - Ibeh il deposedeaza in momentul sutului pe Torje.

min.64 - Schimbare la Dinamo: iese Diabate, intra Musat.

min.62 - Galben pentru Torje, pentru simulare.

min.61 - Schimbare la galateni: intra Praschiv, iese Neagu.

min.60 - Mare ocazie a galatenilor! Pena si Antal n-au reusit sa trimita spre poarta lui Balgradean desi erau in pozitii excelente!

min.57 - Schimbare la Otelul: iese Frunza, intra Bus.

min.55 - Ibeh reia cu capul peste poarta dinamovista.

INFO:Este ultimul meci al lui Torje pentru Dinamo, mijlocasul in varsta de 21 de ani fiind deja transferat la Udinese.

min.52 - Schimbare la Dinamo: iese Dorel Stoica, intra Torje.

min.51 - Grigore intervine din nou salvator la un sut al lui Frunza.

min.49 - Niculae incearca o executie pretentioasa, dar trimite multe pe langa poarta moldovenilor.

min.47 - BARA DINAMO! Niculae trimite cu capul in bara transversala, dupa un corner executat de Catalin Munteanu!

min.46 - Grahovac scoate un sut puternic al lui Danciulescu.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------

min.45+1 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Stoica trimite mult peste poarta lui Grahovac.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Perendija il loveste cu cotul si vede cartonasul galben.

min.44 - Balgradean retine centrarea lui Giurgiu.

min.43 - Centrarea lui Niculae este blocata de aparatorii galatenilor.

min.39 - Galben pentru Grigore, dupa o intrare din spate la Pena.

min.34 - Moti trimite din nou cu capul, dar de aceasta data trimite peste poarta.

min.26 - Antal trimite cu capul peste poarta aparata de Balgradean.

min.25 - Mare ocazie pentru galateni! Grigore intervine salvator si respinge un sut din unghi al lui Frunza!

min.22 - GOOOL DINAMO!!! Moti inscrie cu capul in urma unui corner executat de Catalin Munteanu!!!

min.15 - Munteanu suteaza slab si Grahovac retine cu siguranta.

min.12 - Musat respinge bine un corner al galatenilor.

min.10 - Pena are o executie superba, iar mingea trece putin peste poarta "cainilor".

min.8 - Grahovac respinge cu greutate o centrare inselatoare a lui Niculae.

INCEPUTUL PARTIDEI

ECHIPELE:

DINAMO:Balgradean - Rus, Grigore, Moti, Musat - Patrascu, Kone, Stoica, Munteanu - Danciulescu, Niculae.

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

OTELUL:Grahovac - Rapa, Perendija, Costin, Ilie - Neagu, Giurgiu - Antal, Ibeh, Frunza - Pena.

Antrenor: Dorinel Munteanu.

Arbitru: Paul Unimatan.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#Dinamo castigat meci Otelul, #LIVE Dinamo Otelul Galati, #Dinamo Otelul etapa 5, #Dinamo Otelul Liga 1 , #meciuri