FCSB invinge Craiova dupa un meci spectaculos, dar presarat cu mari greseli de arbitraj

Duminica, 31 Martie 2019, ora 22:29
23754 citiri

FCSB a castigat partida disputata, duminica seara, cu U Craiova, in etapa a 3-a din playoff-ul Ligii 1, si ramane in cursa pentru titlu.

Intr-o atmosfera incendiara pe National Arena, "ros-albastri" s-au impus cu 3-2 la capatul unui meci extrem de spectaculos, dar eclipsat, poate, de greselile mari de arbitraj.

Atat FCSB, cat si Craiova aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a ramane aproape de CFR Cluj si a spera, in continuare, la titlu.

Sub privirilele tatalui lui Neymar, FCSB si Craiova au oferit un meci de mare angajament, placut ochiului, insa si cu greseli copilaresti in cele doua aparari.

Devis Mangia nu l-a avut pentru acest meci pe golgheterul bosniac Elvir Koljic, accidentat la debutul sau in nationala mare, in timp ce Mihai Teja a preferat sa-l tina pe banca pe golgherul vicecampioanei Romaniei, Harlem Gnohere.

Decizia lui Teja a fost, insa, inspirata, pentru ca, dupa numai 8 minute de la fluierul de start al arbitrului, inlocuitorul francezului, Ioan Hora, a deschis scorul. Atacantul venit in iarna a punctat din cativa metri la o centrare a lui Junior Morais.

Avantajul gazdelor a durat doar 15 minute, Bancu restabilind egalitatea dintr-o lovitura de la 11 metri dictata dupa un fault al lui Teixeira asupra lui Barbut.

Minutul 30 a consemnat un nou gol al "ros-albastrilor", dar si intrarea in scena a brigazii de arbitri. Dennis Man a marcat din cativa metri, insa golul trebuia anulat pentru offside.

La ultima faza a primei reprize, Cicaldau a restabilit egalitatea cu o lovitura de cap, dar in prealabil l-a fault in atac pe Benzar, dupa cum a remarcat si fostul mare arbitru roman Ion Craciunescu.

Vezi si:

• Imediat dupa pauza, Mihaila a avut sansa de a-i duce pe oaspeti in avantaj, insa reluarea sa cu capul a trecut milimetric peste poarta aparata de Balgradean.

Benzar a inscris in minutul 55 si s-a bucurat secunde bune impreuna cu coechipierii si suporterii, pana cand Ovidiu Hategan a anulat reusita pe motiv de offisde. La reluari s-a observat insa ca decizia tusierului a fost una eronata.

Intrat dupa pauza, Harlem Gnohere a adus victoria echipei sale in minutul 71, cand a finalizat o noua centrare buna a lui Junior Morais.

Cu cele trei puncte castigate astazi, FCSB urca pe locul 2 si se apropie la 5 puncte de liderul CFR Cluj. Oltenii coboara pe 3 si ii despart acum 7 puncte de gruparea din Gruia, cu 7 etape ramase pana la finalul sezonului.

In etapa urmatoare, Craiova are nevoie de victorie in meciul de acasa cu CFR Cluj pentru a mai spera la titlu, in timp ce FCSB asteapta cu nerabdare un pas gresit al echipei antrenate de Dan Petrescu, dar in acelasi timp va trebui sa fie atenta sa nu piarda puncte cu Sepsi.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FCSB si Universitatea Craiova, din cadrul etapei a 3-a a play-out-ului/play-off-ului Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+7 - FINALUL MECIULUI

min.90+7 - Fortes nu mai ajunge la o minge prelungita de Cicaldau.

min.90+2 - Moment tensionat intre Planic si Barbut, iar ambii jucatori primesc cate un cartonas galben.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 5 minute.

min.90 - Ultima schimbare si la FCSB: iese Hora, intra Nedelcu.

min.88 - Ultima schimbare la Craiova: iese Acka, intra Kelic.

min.84 - Ce ocazie! Barbut reia in bara din unghi!

min.82 - Coman suteaza de la distanta, dar mingea se duce departe de poarta oltenilor.

min.78 - Mateiu reia cu capul putin pe langa poarta gazdelor.

min.74 - Schimbare la Craiova: iese Draghici si intra Andrei Cristea.

min.71 - GOOOL FCSB!!! Junior Morais urca spectaculos in partea stanga, centreaza perfect in centrul careului, de unde Gnohere il invinge cu capul pe Pigliacelli!!!

min.70 - Schimba din nou Mihai Teja: iese Pintilii, intra Coman.

min.61 - Schimbare si la olteni: iese Mihaila, intra Bic.

min.60 - Pigliacelli respinge in corner la un sut plasat al lui Man. Buna interventia goalkeeperului italian.

INFO: La reluari se observa insa ca avem parte de o noua eroare de arbitraj!

min.55 - Gol anulat FCSB! Dupa aproape un minut, Ovidiu Hategan anuleaza, pe motiv de offside, un gol marcat de Benzar!

min.53 - Mateiu are o interventie tare asupra lui Tanase si primeste cartonasul galben.

min.51 - Tanase cade in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue. La 30 de secunde dupa, acelasi Tanase cade din nou in careu si cere lovitura de la 11 metri, dar nici de aceasta data nu primeste nimic.

min.50 - Pigliacelli respinge in lateral la un sut de la distanta al lui Filip.

min.50 - Prima schimbare efectuata de FCSB: iese Teixeira, intra Gnohere.

min.47 - Ce ocazie! Mihaila trimite cu capul putin peste poarta aparata de Balgradean.

Vezi: Doua greseli mari de arbitraj in prima repriza a meciului FCSB - U Craiova

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - GOOOL U CRAIOVA!!! Cicaldau restabileste egalitatea cu o lovitura de cap la o faza la care Benzar cade si cere un fault in atac!!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.41 - Pintilii vine fara marcaj si trimite cu capul peste poarta lui Pigliacelli.

min.34 - Balgradean respinge cu ceva emotii la un corner executat bine de Cicaldau. Mingea ajunge la Mateiu, care trimite un sut in forta, dar pe langa poarta.

min.33 - Planic il deposedeaza in ultimul moment pe Mihaila.

min.30 - GOOOL FCSB!!! Planic suteaza, mingea sare din Fereira, iar Dennis Man o impinge in poarta din cativa metri!!!

min.25 - Acka il blocheaza foarte bine pe Hora, aflat din nou periculos in careul oltenilor.

min.23 - GOOOL U CRAIOVA!!! Bancu inscrie cu siguranta de la 11 metri!!!

min.22 - PENALTI PENTRU U CRAIOVA! Teixeira il faulteaza in propriul careu pe Barbut, iar Ovidiu Hategan arata punctul cu var!

min.22 - Ce ocazie! Fortes izbeste bara cu un sut din interiorul careului!

min.13 - Bancu il faulteaza pe Benzar si vede primul cartonas galben al meciului.

min.8 - GOOOL FCSB!!! Morais insista in partea stanga, centreaza excelent apoi in fata portii, de unde Hora indeplineste o simpla formalitate!!!

min.3 - Acka, revenit surprinzator la Craiova, protejeaza excelent mingea la o lansare in adancime a lui Tanase.

INFO: Golgheterul oltenilor, Elvir Koljic, s-a accidentat la debutul sau in nationala mare a Bosniei-Hertegovina si lipseste in aceasta seara.

min.1 - Suporterii "ros-albastrilor" arunca mai multe petarde in teren si jocul e momentan intrerupt.

ora 20:32 - STARTUL MECIULUI

Vezi si: Tatal lui Neymar a venit in Romania dupa un jucator

INFO: In clasamentul Ligii 1, Universitatea Craiova si FCSB ocupa locurile 2, resepctiv 3, fiind despartite de un singur punct.

ECHIPELE

FCSB: Balgradean - Benzar, Cristea, Planic, Morais - Pintilii, Filip - Man, Tanase, Teixeira - Hora.

Rezerve: Vlad, Momcilovic, Nedelcu, Roman, Morutan, Coman, Gnohere.

Antrenor: Mihai Teja.

U CRAIOVA: Pigliacelli - Donkor, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Cicaldau - Barbut, Mihaila, Draghici - Fortes.

Rezerve: Popescu, Kelic, Briceag, Fedele, Bic, Nuno Rocha, Andrei Cristea.

Antrenor: Devis Mangia.

Arbitru: Ovidiu Hategan.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
    Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
    Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
    România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
    #FCSB invige Craiova, #FCSB castigat meci Craiova, #LIVE meci FCSB Craiova, #FCSB Craiova in direct, #FCSB Craiova rezultat , #meciuri